reklama

Privatizácia teplární – ďalší podvod a všetci držia hubu

Vláda ohlásila s veľkou pompou, že prijala materiál Mikloša o predaji teplární. Ako hlavný dôvod uviedla zlé hospodárenie a zlú ekonomickú situáciu v teplárňach. „Doterajší vývoj teplární v štátnom vlastníctve ukázal, že sa nevyvíjajú dobre, zvyšuje sa zadlženosť a o nových investíciách vedúcich k racionalizácii a úspore peňazí občanov ani nehovoriac. Niektoré sú v strate, niektoré sú v zisku, ale aj tie, ktoré sú v zisku, sú v zisku len vďaka tomu, že predávali emisie. Do budúcna bude potrebné aj pomerne veľmi veľa investovať v tejto oblasti" povedal Mikloš. Pracoval som niekoľko rokov v energetike a analyzovali sme aj subjekty, ktoré sa budú predávať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (100)

Chybou nie je štátne vlastníctvo, ale politickí nominanti

V prvom rade sa ťažko komentuje efektívnosť vynakladania prostriedkov v rámci jednotlivých činností, dokonca aj pri relatívne prísnom zákone o verejnom obstarávaní. Ale ak povieme, že každá vláda si dala do vedenia svojich straníckych nominantov a tí si boli vedomí, že budú sedieť na svojej stoličke tak dlho, dokedy nepríde nová vláda a podľa toho aj manažovali, tak určite k tomu netreba nič dodať. Ale problém politických nominantov je niečo, čo žiadna vláda meniť nechce. Slúži však ako perfektná zásterka. Ľuďom povieme, že štát je najhorší vlastník a ešte sa nám aj ujde do vačku. To je typická miklošovská argumentácia, prečo treba predávať. Pripomeňme si ale, že je to tá istá vláda, ktorá predala päťcípim žralokom paroplynový cyklus za zjavne nevýhodných podmienok, keď odhadovaná strata pri predaji bola vyše 4 mld. Sk z dôvodu nevýhodných odberov vtedy ešte štátnej akciovky SE, ktoré boli dlhodobo zazmluvnené a úmyselne nevysporiadané v čase predaja paroplynu. A tí istí idú predávať aj teraz. A majú situáciu pevne v rukách. Keďže bývalá vláda odmietala privatizovať, môže dnes Mikloš, pod zámienkou štát je najhorší vlastník, lebo naozaj pod politickým a nie odborným vedením ním dlhé roky bol, bude predávať subjekty, ktoré sú zadĺžené, stratové alebo nízko ziskové. A predáme si ďalšie klenoty súkromným vlastníkom, niekto na tom riadne zarobí a ľuďom sa zdvihnú ceny.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ceny pôjdu po privatizácii hore

Prečo sa zdvihnú ceny? Lebo je tak v súčasnosti nastavený regulačný rámec. Pri predaji si predpokladám nový vlastník zoberie úver. Či už komerčný alebo ako pôžičku od materskej spoločnosti, keďže o výške predajnej ceny bude viac menej rozhodovať FNM a ten musí plátať dieru v štátnom rozpočte. Každopádne to žiadny nový vlastník neurobí zvýšením základného imania kupovanej spoločnosti. A každá finančná výpomoc, v tomto prípade pôžička, vstupuje automaticky do ceny za vyprodukovanú kilowatthodinu tepla cez tzv. ekonomicky oprávnené náklady. Nie v celej výške, iba istina, úrok musí byť splácaný z primeraného zisku. Takže inými slovami, ak niekto kúpi tepláreň za povedzme 10 mil. Eur a zoberie si na túto čiastku požičku, ktorú bude splácať 10 rokov, tak oprávnené náklady budú ročne vyššie o 1 mil. Eur. A to ešte nehovoríme o primeranom zisku, lebo z toho sa musí splácať úrok. Potom už len záleží, aký je % podiel na celkovom objeme ekonomicky oprávnených nákladov teplárne a o tento podiel sa potom automaticky zvýši cena tepla pre konečného spotrebiteľa. Druhým aspektom sú investície, ktoré ale tiež minister Mikloš ohlásil, že budú potrebné. Tie budú pridanou hodnotou k výstupnej cene tepla, pretože sa takisto premietnu do oprávnených nákladov ale cestou odpisov z investícií. Ak sa ešte nebodaj podarí niektorú tepláreň sprivatizovať spoločnosti, ktorá už vlastní rozvody, tak z toho bude cenový galimatiáš, ktorý bude úspešne viesť k zvyšovaniu cien. Apropo, myslím si, že oddelenie výroby a distribúcie malo byť jednou z podmienok, pretože ceny tepla sú citlivou témou v komunálnej politike a dva subjekty by sa prirodzene kontrolovali, tak aby sa občania mesta nestali vazalmi.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pán Mikloš, teplárne nemajú len ekonomickú funkciu

Štát by sa nemal zbavovať podnikov, ktoré zďaleka neplnia iba ekonomickú funkciu. Je to totiž nástroj, ktorým vieme možno aj na úkor ekonomických ukazovateľov, udržať prijateľné ceny pre obyvateľov a teda akú takú sociálnu stabilitu a zmier v tomto ekonomickom marazme, pretože viac ako 40% obyvateľov Slovenska žije na hranici chudoby a viac ako 50 % obyvateľov miest je napojených na centrálne zdroje tepla.

Martin Halás

Martin Halás

Bloger 
  • Počet článkov:  69
  •  | 
  • Páči sa:  12x

Pracujem v Inštitúte pre výskum sociálno ekonomických rizík a alternatív. Venujem sa najmä sociálnej problematike, zamestnanosti, sociálnym službám, dôchodkovému systému a chudobe seniorov a zdravotne ťažko postihnutých. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu