Mihálova politika: Funguje to? Tak to zruším!

Autor: Martin Halás | 24.3.2011 o 9:06 | (upravené 24.3.2011 o 9:27) Karma článku: 7,86 | Prečítané:  2122x

Poistenie v nezamestnanosti je verejnosti nie veľmi známy pojem. Je to pritom veľmi dôležitý nástroj sociálnej politiky štátu a čo je v našich podmienkach skoro neuveriteľné, dokonca aj funkčný.

Zdá sa, že toto vôbec neprekáža ministrovi Mihálovi, pretože sa v najbližšom čase bude robiť veľké upratovanie. Táto vláda sa pritom v období nárastu nezamestnanosti počas ficovania (rozumej: bačovanie na Ficov spôsob) pokúšala presvedčiť verejnosť, že predĺži poberanie dávok v nezamestnanosti zo 6 na 9 mesiacov. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny pritom na to aj dnes má dostatok finančných prostriedkov.

 

Účel a celkový zmysel poistenia v nezamestnanosti je zabezpečiť poistenému, teda občanovi istú životnú úroveň v prípade straty príjmu v dôsledku nezamestnanosti. Na Slovensku je súčasťou povinného sociálneho poistenia zamestnancov. Sadzba je 2% z hrubej mzdy zamestnanca, z čoho polovicu, teda 1% z hrubej mzdy uhrádza zamestnanec a druhú polovicu, zvyšné 1% z hrubej mzdy zamestnávateľ. Nárok na dávku v nezamestnanosti vo výške polovice hrubej mzdy na obdobie pol roka vzniká, ak prepustený zamestnanec počas troch z uplynulých štyroch rokov platil poistné. Maximálna doba trvania podpory v nezamestnanosti je 6 mesiacov, počas ktorých nezamestnaný dostáva podporu vo výške 50% z hrubej mzdy. Maximálna mesačná výška dávky je 1 138,20 EUR. Maximálna dávka za obdobie šiestich mesiacov je 6 700 EUR. Živnostníci a ostatné osoby, ktoré nie sú povinné platiť poistenie v nezamestnanosti, sa môžu poistiť dobrovoľne. Poistné platia z dobrovoľne určeného základu. Podmienky na získanie dávky vo výške polovice vymeriavacieho základu sú rovnaké ako pri zamestnancoch.

 

Okrem svojej významnej pozície v oblasti sociálnej politiky plní aj funkciu tzv. automatického makroekonomického stabilizátora, keďže v čase hospodárskeho rastu kumuluje zdroje, ktoré sú uvoľnené v podobe sociálnych dávok počas recesie okrem iného i na podporu domáceho dopytu.

 

Tento fond je dlhodobo prebytkový a to platí aj pre roky 2009 a 2010, v ktorých bol najväčší nápor na čerpanie prostriedkov z fondu.

Tabuľka

 

Ako všetci vieme, zámerom ministra je zavedenie odvodového bonusu. To by znamenalo, že poistenie v nezamestnanosti by sa vlčenilo do jednotného sociálneho odvodu. Na ministerstve dokonca odporúčajú „zreálniť sadzbu odvodu do fondu poistenia v nezamestnanosti tak, aby lepšie zohľadňovala skutočné výdavky na dávky v nezamestnanosti". To by v skutočnosti znamenalo zníženie sadzby poistenia v nezamestnanosti v prospech v súčasnosti deficitného dôchodkového fondu.

 

Takže na úkor nezamestnaných, by minister čiastočne znížil deficit v dôchodkovom pilieri. Vôbec sa neuvažuje ani o tom, že by bol systém poistenia solidárnejší. Ak by to tak bolo, odstránil by sa strop maximálneho vymeriavaceho základu, ktorý je v prvej polovici roka na úrovni štvornásobku priemernej mzdy spred dvoch rokov a v druhej polovici roka je na úrovni štvornásobku priemernej mzdy z predchádzajúceho roka. To by fundamentálne navýšilo objem prostriedkov v poistnom fonde na nezamestnanosť a umožnilo by to, aby sa prenastavil celý systém tak, aby nízkopríjmové skupiny obyvateľov, ktorý odvádzajú toto poistné bolo od neho oslobodené aspoň v časti 1%, ktoré odvádzajú oni sami.

 

Treba sa však vrátiť na začiatok. Pred voľbami kričal minister Mikloš, že oni by zvýšili obdobie podpory v nezamestnanosti zo 6 na 9 mesiacov. Za 5 rokov bolo vo fonde poistenia v nezamestnanosti naakumulovaných neuveriteľných 876 mil. EUR! Takže žiadam ministra Mihála: Splňte predvolebné sľuby Vašej koalície a pomôžte konečne tým 395 tisícom nezamestnaných!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?