Pre SMER je partner iba Machyna – vie dostať ľudí do ulíc

Autor: Martin Halás | 31.3.2011 o 9:25 | (upravené 31.3.2011 o 10:45) Karma článku: 5,02 | Prečítané:  1416x

Udalosti okolo Zákonníka práce jasne ukazujú tvár politickej strany SMER. Komunikácia s KOZ nie je potrebná. Cenný je iba šéf Jednotného majetkového fondu a predseda KOZ Emil Machyna. To, že pôjdu ľudia do ulíc je pritom zjavne pre SMERákov cennejšie ako spravodlivý Zákonník práce obhajujúci oprávnené práva zamestnancov. Prečo si to myslím? My sme skutočne dôkladne pripomienkovali návrh Zákonníka práce (ZP) z dielne MPSVR ministra Mihála. Venovali sme náležitú pozornosť všetkým 119 návrhom k návrhom ZP. Z nich vzišlo 28 konkrétnych pripomienok, ktoré sú dostupné na našom webe. Rozposlali sme ich aj našim sympatizantom, podporovateľom a aktivistom a musím s radosťou napísať, že mnohí z nich sa plne stotožnili s našimi návrmi a poslali ich vo svojom mene na adresu MPSVR. To považujem naozaj za úspech.

Musím povedať, že nebolo jednoduché zhodnotiť všetkých 119 návrhov. Boli sme na mnohých rokovaniach najmä s ľudmi, ktorí sa tejto problematike venujú dlhodobo, takisto ako aj s odborármi a vedením KOZ. Tu musím povedať, že sme sa snažili obojstranne nájsť cestu k sebe a zohľadniť to najdôležitejšie, ale myslím, že sme dospeli v tých najzávažnejších na spoločný názor.

 

Za najhoršie vyhlásenie ministra Mihála k návrhom v ZP považujem jeho názor, že podporia zamestnanosť. Nie je to pravda. Na Slovensku je 4 krát vyššia energetická náročnosť, ako je priemer EÚ a túto kompenzujú práve nižšie mzdy a najmä tlak zamestnávateľov na maximálnu produktivitu práce zamestnancov. Zamestnávanie považujú zamestnávatelia tradične za podružný problém a snažia sa ísť práve opačnou cestou zvyšovania efektivity, produktivity práce, tržieb a zisku na úkor zvyšovania zamestnanosti.

 

Z pohľadu navrhovaných zmien ZP si takisto musíme uvedomiť, že na zamestnancov nemôžu byť v žiadnom prípade prenášané riziká trhu, tak ako ich predkladá ministerstvo vo svojom konečnom návrhu. Podnikatelia predsa dostávajú za toto riziko odmenu v podobe zisku. Je preto neprijateľné, aby sme ho v takejto forme prenášali na zamestnacov.

 

Naspäť však k mojej myšlienke o skutočnom záujme o ZP. Dnes MPSVR vyhlásilo, že „Schránku na pripomienky občanov k ZP zahlcovali odborári aj SDĽ". K tomuto musím povedať, že ju nezahlcovala SDĽ, ale všetci tí, ktorým sme rozposlali našich 28 pripomienok, stotožnili sa s nimi a poslali ich vo svojom mene v kópii na náš email. Nepadlo však ani slovo o SMERákoch. Tí majú úplne iné starosti. Veď Machyna už odborárov v ich mene do ulíc vyhnal.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?