Včera sme boli za Ficom – ušli sa nám urážky a klamstvá

Autor: Martin Halás | 1.4.2011 o 13:20 | Karma článku: 22,50 | Prečítané:  14298x

... o čo vlastne išlo? Od 14.12.2010 sa snažíme pomôcť 116 občanom Topoľčian, ktorým v tento deň rozhodnutie samosprávy zmenilo život. Zastupiteľstvo a primátor totiž v tento deň rozhodlo o zvýšení poplatkov za opatrovanie o 100% z 0,50 centov za hodinu na 1 euro. Niekomu sa to zdá možno smiešna suma, avšak pre týchto občanoch mesta Topoľčany to pri ich 300 eurovom dôchodku predstavuje mesačné zvýšenie z 80 eur na 160 eur. Zároveň na rovnakom zastupiteľstve prijali poslanci a znovuzvolený primátor uznesenia, v ktorých si priznali odmeny vo výške 20.000 eur, pričom samotný primátor 5.700 eur a mesačnú odmenu primátora 4.180 eur. Táto mesačná odmena je mimochodom vyššia, ako majú primárori v šiestich krajských mestách (Košice, Banská Bystrica, Žilina, Trenčín, Prešov a Trnava). Vyššiu mzdu majú z krajských miest iba primátori v Bratislave a Nitre.

Od 14.12., sa dotknutých 116 obyvateľov Topoľčian snažilo zvrátiť 100% navýšenie poplatku za opatrovanie. Dali návrhy na postupné zvyšovanie o 20%, ale reakciou bolo iba arogantné správanie mestského úradu. Keďže zvýšenie platí od dnes, od 1.4.2011, dohodli sme sa s tými, ktorí boli v takom stave, že sa mohli transportovať, že pôjdeme spolu aj s ich opatrovateľmi do Bratislavy, pred NR SR. Dôchodcovia dúfali, že ich rodák, Róbert Fico, ktorý je aj straníckym šéfom primátora Baláža uvedie veci na správnu mieru a urobí si s ním poriadok.

.... čakanie na Godota

Aj napriek tomu, že sme expremiérovi Ficovi poslali emaily na obidve jeho mailové schránky v NR SR ešte počas rokovania parlamentu deň vopred, neobťažoval sa pán Fico prísť si osobne vypočuť postihnutých obyvateľov. Prišli sme na recepciu v parlamente, volali sme na sekretariát pána Fica, kde nám zdvihla pani s príjemným hlasom a povedala, že ešte neprišiel. Tak sme sa rozhodli počkať, keďže sme dôchodcov ohlásili. Zrazu sa medzi návštevníkmi parlamentu objavil ten, na ktorého čakali. S úsmevom rozdával podpisy. Bol asi 15 metrov od nás a tak sme sa potešili, že ak sa vráti do kancelárie, nájde si čas aj na nás. Po chvíli odišiel po schodoch smerom nahor. Počkali sme teda chvíľu a zavolal som znovu hore do kancelárie. Znovu mi to zdvihla tá istá pani. Keď som sa spýtal, či už prišiel, povedala že áno a že mám počkať. Po tejto vete som čakal pri hluchom slúchatku asi 5 min a nevedel som, či mám zložiť. Potom však pani zobrala znovu slúchatko a razantne zahlásila, že príde dole za nami pán Goga a pán Faič.

... Goga a Faič: dobrý a zlý policajt?

Hneď som šiel dôchodcom oznámiť, že ich aspoň niekto vypočuje. Prvý prišiel pána Goga, ktorý sa správal veľmi korektne, vypočul si dôchodcov a bol ochotný ísť za ostatnými dole v aute čakajúcimi, ktorí neboli schopní výjsť hore schodmi. Šokom bol však príchod poslanca Faiča, ktorého musím bohužiaľ nazvať tou najarogantnejšou osobou, akú som kedy stretol. Nie som zrovna pacifista, ale po jeho spŕške viet, kde začal „vyskakovať" aj na dôchodcov z Topoľčian som sa radšej stiahol, pretože by sa mi krvi nedorezal. Vyčítal im načo tam prišli, prečo to neriešia s primátorom a čo oni s tým majú. Arogantným a nemiestnym slovníkom. Miernil to poslanec Goga, ktorý deklaroval, že to budú riešiť s primátorom Balážom.

Najkomickejšie bolo, že sa Faič pokúšal zistiť mená, kto sa v tom v Topoľčanoch angažuje. Keďže manželku pána, ktorý začal ešte v januári spispovať petíciu týchto občanov prepustili z práce, žiadnych mien sa nedočkal. Úsmevný bol aj jeho prísľub, že sa všetci spoločne, pravdaže bez nás, podľa jeho slov stretnú s primátorom. Neviem, ako sa chce stretnúť, keď si nezobral na nikoho z dôchodcov kontakt. Aj napriek tomu, že sme sa ho na to pýtali. Po odchode týchto dvoch nám bolo jasné, že s tým nič neurobia. Keďže boli v tom čase v parlamente aj TV, pokúšali sme sa osloviť všetky z nich, aby medializovali problém týchto dôchodcov. Našli sme našťastie pani redaktorku z STV, ktorá bola ochotná urobiť krátku reportáž a vo večerných správach bol tento problém pomenovaný. Naštastie, aj keď zatiaľ bez konkrétneho výsledku. Keďže však išla redaktorka STV s týmto problémom aj za pánom Ficom, tento musel prisľúbiť, že „bude na neho vplývať" (primátora).

Viď http://www.stv.sk/online/archiv/spravy-stv#1182

... prekvapenie na záver:

Najväčší šok som ale zažil poobede, po príchode do kancelárie, keď som si prečítal tlačovú správu SMERu k problému dôchodcov. Teda ten vlastne vôbec neriešili. Riešili iba nás. Fico klamal, že o akcii vôbec nevedel a keďže najlepšia obrana je útok, nazval nás provokatérmi, že sme zohrali pred NR SR divadlo, že používame voči nemu špinavé praktiky a nakoniec v zmysle svojej rétoriky obvinil Radičovú, že sa jej vláda „zbavuje zodpovednosti za sociálne služby obdobného typu a mestám a obciam pribúdajú ďalší a ďalší klienti, pričom rozpočty obcí a miest nie sú na takýto nárast pripravené". Takže primátor za SMER s 4.180 eur mesačným platom je z toho von. Sociálne najslabší zaplatia raz toľko, ako platili doteraz a my sme klamári a špinavci. A Fico zostáva martýrom. Ak si dobre pamätám Mečiar k tomuto všetkému ešte tresol novinárovi.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?