Majú sa o dôchodcov starať len ich deti?

Autor: Martin Halás | 13.5.2011 o 10:21 | Karma článku: 10,00 | Prečítané:  2149x

Nie je novinkou, že náš štát dlhodobo zlyháva v starostlivosti o tých, ktorí to najviac potrebujú. O matky, mladé rodiny, nezamestnaných, chorých, najstarších aj najmladších. Asi najvypuklejšia je neschopnosť štátu pomáhať našim rodičom a starým rodičom. Znie to ako klišé, ale naozaj sú to oni, kto tento štát vybudoval a nás vychoval. Komu inému okrem nich a našich detí by sme sa mali cítiť zaviazaní?

Je niekoľko spôsobov ako sa štát pokúša pomáhať seniorom, ani zďaleka však nezabezpečuje dôstojnú starobu pre nikoho, kto nemá dostatočne štedré a úspešné deti a vnúčatá alebo si nedokázal zarobiť na starobu sám. Najvhodnejšia z existujúcich možností je opatrovateľská starostlivosť. Dôchodcom pomáhajú opatrovateľky s bežnými každodennými úlohami. S dôchodcom trávia dohodnutý počet hodín denne (maximálne 8). Plat opatrovateliek financuje mesto, ktoré dostáva časť ich platu od štátu, časť dotuje zo svojho rozpočtu a na časť sa skladajú poplatkami samotní dôchodcovia. Tí dávajú najmenšiu časť, často len okolo 10 % z nákladov, čo je pre štátnu správu smiešna suma. Pre ľudí, ktorí dnes dostávajú 300-400 € dôchodok to smiešne nie je. Mesačne ich to môže vyjsť od cca. 50 Eur (v štedrejších mestách) do 200-250 Eur.

Prečo sa tá suma tak výrazne lýši? Pretože v našom kocúrkove záleží na konkrétnom meste alebo obci koľko si od dôchodcov vypýta. Čo natom, že štátu odvádzali celý život rovnako veľa...

Od roku 2003, keď prešli kompetencie od štátu na mestá a obce sa táto situácia permanentne zhoršuje. Štát prispieva nedostatočne a mestá a obce musia stále viac doplácať z vlastného rozpočtu.

V Topoľčanoch zdvihlo zastupiteľstvo poplatok za starostlivosť o 100 percent, lebo údajne „treba šetriť". My sme si všimli, že na šetrenie sa zabudlo pri plate primátora 4180 Eur a nešetrilo sa ani na odmenách zastupiteľstvu. Spravili sme preto trochu rozruch u straníckeho šéfa pána primátora a neskôr aj v Topoľčanoch. Výsledok? Dôchodcom zavedú kompenzácie na doplatky za lieky. Nie je to nič svetoborné, ale aspoň niečo.

Poplatky však zvyšujú aj ďalšie mestá, napríklad Liptovský Mikuláš až o 200 % (!!!). A nie vždy tam sedí primátor s prehnaným platom a prebytkovým rozpočtom. Práve naopak.

Chyba nie je v určení poplatkov v jednotlivých mestách. Chybou je nastavenie systému, kde štát hodí zodpovednosť na obce, bez náležitých finančných prostriedkov a potom sa tvári, že s opatrovateľskou službou nemá nič spoločné.

Dnes situácia zašla až tak ďaleko, že príjmy dôchodcov po odpočítaní poplatku za opatrovateľskú službu sa dostávajú pod 1,3 násobok zákonom povoleného životného minima a tak musia znižovať množstvo objednávaných hodín, lebo si to jednoducho nemôžu dovoliť. Takto štát tlačí na najbližšiu rodinu, ktorá tak buď musí ešte viac finančne prispievať, alebo prebrať väčšiu časť opatrovateľskej činnosti na seba. A nedá sa povedať, že sa o svojich rodičov nestarajú - opatrovateľka im pomáha maximálne 8 hodín denne, kým sú v robote.

Títo sociálne najslabší občania nemôžu trpieť za to, že tento štát nie je schopný pomôcť im a postarať sa o nich. Každý z nich má predsa právo na dôstojný život a starobu, ktorá nebude bojom o prežitie a rozhodovaním o tom, či si zaplatia opatrovateľskú službu na úkor jedla alebo liekov.

 

Opatrovateľskú službu musí na seba v plnej miere prebrať Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny. Odkiaľ má nato zobrať peniaze?

1) Menej šafáriť. Podľa INESS sa len za minulý rok „neúčelne vynaložilo" z rozpočtu 500 mil. Eur.

2) Bojovať proti daňovým únikom. Daňové úniky v roku 2009 boli vo výške 435 mil. Eur.

3) Lepšie určenie priorít. Výdavky nášho rozpočtu sú skoro 17 miliárd Eur. Na koľkom mieste v poradí priorít sú dôchodcovia, ak sa na nich z tohto koláča neujde?

 

Chceme upozorniť vládu na neúnosnú situáciu s opatrovateľskou službou a vyzvať ju, aby to urýchlene riešila. Som presvedčený, že bez generálneho prokurátora ešte nejakú chvíľu vydržíme a to, či bude na koaličných radách sedieť Matovič a Zajac, je tiež vedľajšie v porovnaní s kvalitou života našich dôchodcov.

 

Začneme tým, že prídeme za ministrom sociálnych vecí, pripomenúť mu čo má jeho rezort riešiť. Zúčastnia sa aj dôchodcovia, ktorých sa to týka.

 

Zároveň chcem vyzvať aj všetkých vás, mladších, príďte podporiť túto výzvu. My všetci musíme platiť platiť hypotéku a leasing, sporiť si na vlastný dôchodok, starať sa o svoje deti a aj rodičov a popritom odvádzame skoro polovicu zarobených peňazí štátu na tie isté účely! Naši rodičia a starí rodičia mali so štátom jasnú dohodu - pomôž budovať túto krajinu, a na starobu sa o teba štát postará. Nežiadame preto nič iné, než aby si štát začal plniť svoje základné úlohy.

 

P.S. Nezabudnite - tento utorok 14,00 pred ministerstvom práce (pri Tescu na Kamennom námestí).

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?