Moja včerajšia pol hoďka u ministra Mihála

Autor: Martin Halás | 18.5.2011 o 16:16 | (upravené 18.5.2011 o 16:29) Karma článku: 7,89 | Prečítané:  2205x

Je to veľmi príjemný človek. A včera ma prekvapil. Nielen tým, že nás prijal a vypočul, ale aj tým, že nám umožní niečo meniť. Budem môcť participovať pri príprave noviel Zákona č. 447/2008 o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ZŤP a Zákona č. 448/2008 o sociálnych službách. Teda aspoň nám to pán minister prisľúbil.

Spolu s dôchodcami z Liptovského Mikuláša a Žiliny sme pripravili protestné zhromaždenie pred Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny. Po Topoľčanoch sú to ďalšie mestá, v ktorých nás oslovili nespokojní dôchodcovia, ktorým mesto navýšilo poplatky za opatrovateľskú službu. Mestá a obce niekedy nechcú a inokedy nie sú schopné udržať poplatky v prijateľnej výške. Pritom opatrovateľskú službu využívajú ľudia, ktorí chcú ostať prežiť starobu v domácom prostredí a šetria štátne peniaze na zriaďovanie domovov pre dôchodcov.

Za najdôležitejšie a najpozitívnejšie považujem, že budeme mať možnosť vstúpiť do legislatívneho procesu už v procese prípravy noviel oboch zákonov. Aj napriek tomu, že podľa ministra budú pripravené až o rok, myslím, že je pár vecí, ktoré by sa mali zmeniť hneď.

Hlavná príčina zvyšovaní poplatkov o stovky percent je chýbajúca maximálna cena za opatrovateľskú službu pre dôchodcov. V zákone o sociálnych službách dnes chýba aj keď napríklad v Česku, Rakúsku aj Nemecku ju majú.. To by zamedzilo aj rozdielnej výške poplatku medzi mestami. Je spravodlivé ak v jednom meste platia 20 centov a inde 2 Eurá? My sme ju ministrovi navrhli vo výške maximálne 50 centov. Iba pre ilustráciu, takúto čiastku mali v Liptovskom Mikuláši, po jej navýšení na 2 eura mesačne sa zvýši mesačný poplatok z 80 na 320 Eur ...

Ak dôchodca nemá dostatočný príjem, čo je pri dôchodkoch okolo 280 - 300 Eur takmer samozrejmosťou, povinnosť prechádza podľa par. 73 ods. 10 na rodičov a deti. Takže štát s tým akože nič nemá, pritom dôchodok dôchodcovi určil práve štát (dôchodky starodôchodcov sú väčšinou pod 300 eur). Deti a rodičia starajte sa. Ale oni sa starajú! Opatrovateľka je s dôchodcom denne najviac 8 hodín, oni zvyšných 16...

Dôležitým inštitútom zákona by mal byť aj príspevok na starostlivosť, ktorý by sa podľa mňa mal zmeniť na štátnu dávku. Občania, ktorí by priamo poberali podľa stupňa postihu túto dávku, by sa mohli slobodne rozhodnúť, ako s ňou naložiť, či využijú sociálnu službu alebo za pomoc zaplatia napríklad ochotnej susedke.

Nuž je toho veľa, čo bude treba zmeniť, aby sme mohli všetci dôstojnejšie žiť. Tieto zákony sú však trošičku dôležitejšie ako ostatné. Týkajú sa ľudí, ktorí si nevedia pomôcť sami a potrebujú pomoc niekoho iného. Takže pán minister, vysúkajme si spolu rukávy a poďme ich zmeniť.

http://www.joj.sk/noviny-o-17-00/noviny-o-17-00-archiv/2011-05-17-noviny-o-17-00.html

(Na videu v čase od 9:18)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?