Choroba je stelesnením životnej situácie

Autor: Martin Halás | 23.5.2011 o 16:42 | Karma článku: 9,64 | Prečítané:  2045x

Je pravda, že nie každá. Pri porovnaní životopisu a chorobopisu pacienta však veľa krát príde každý z nás na to, že nevysvetliteľná bolesť, ktorú náš lekár nevie nijak diagnostikovať a liečiť prichádza po ťažkej životnej situácii. Kto nám vtedy pomôže?

Keď prichádzame ako pacienti k lekárovi, očakávame najmä pochopenie, ukľudnenie a zrozumiteľné vysvetlenie našej choroby. Miesto toho sme konfrontovaný s nekonečným čakaním v rade chorých pacientov, stresu, vyšetreniami, liečebnými zákrokmi a množstvom liekov, ktoré sa nám potom hromadia doma na polici. Nedostalo sa zdravotníctvo k vytváraniu chorôb z problémov každodenného života? Nezabúdame v každodennom kolobehu života, že práve hodnoty ako láska, priatelia, kultúra, zdravé životné prostredie a relax sú tým najzázračnejším liekom?

 

Diskusia o zdravotníctve sa dlhodobo obmedzuje iba na peniaze, ktorých je vraj málo. Z pacientov sa stali klienti a politici sa hádajú o ziskoch zdravotných poisťovní. Pri nedávnom štrajku lekárov v susednom Česku dokonca zazneli slogany ako „Náš exodus, Váš exitus". To  ukazuje na to, kam sa vzťah lekár - pacient dostal. Neosobné prostredie nemocníc, čakární a ambulancií. Lekár nevie nič osobné o pacientovi, pritom rozprávať o niečom takom osobnom ako je diagnóza pacienta lekár pred treťou osobou nesmie. Nevie nič o spôsobe života pacienta, jeho starostiach a radostiach a o tom, ako sú veľmi dôležité pre správne určenie diagnózy. Pritom hlavnú úlohu má v liečení mať najmä obojstranná vzájomná dôvera. Ak ju nemám tak ako pacient chcem zopakovať vyšetrenie znova, aby som si bol istý, že som liečený správne. Lekár pritom urobí opakovane všetky vyšetrenia a predpíše všetky lieky, aby bol krytý.

 

Proste, zdravotníctvo sa dostalo do stavu, keď sú podstatnejšie zisky poisťovní, aby sa čo najviac ľudí liečilo, predpisovalo čo najviac liekov a nie, koľko ľudí sa uzdraví. Lekári sa dostali do kolobehu ordinovania vyšetrení a predpisovania liekov. A to bez poznania skutočných potrieb pacienta. Kto nám teda pomôže? V tejto situácii bohužiaľ asi sami. Nájdime si lekára, ktorému dáme svoju dôveru. Rodinného lekára. Takého, ktorý nás bude počúvať. Veď chorá duša veľakrát spôsobí viac choroby, ako naše telo.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?