Moja návšteva na Úrade vlády , druhé dejstvo

Autor: Martin Halás | 3.6.2011 o 12:32 | (upravené 3.6.2011 o 12:41) Karma článku: 6,06 | Prečítané:  1828x

Potom čo ma naposledy z Úradu vlády zobrala polícia, som „vrátil na miesto činu". Vláda totiž stále trvá na dostavbe novej jadrovej elektrárne v Bohuniciach. Sud so zeminou pracovníkov úradu naposledy veľmi vystrašil, tak som tentokrát priniesol iba list, v tomto znení:

Vážená pani premiérka Iveta Radičová,

chcem Vás týmto požiadať o zastavenie dostavby jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach.

Vidím, že ekologické riziká jadrovej energetiky, neexistencia vyhovujúceho spôsobu spracovania a dlhodobého uloženia jadrového odpadu na Vás ani po nedávnej tragédii vo Fukušime nezaberajú. Preto budem používať argumenty politické a ekonomické, ktorými pravidelne ospravedlňujete opatrenia svojej vlády.

Ešte ako opoziční poslanci ste Vy osobne, takisto ako Vaši kolegovia súčasní poslanci SDKÚ, KDH a časť poslancov MOST otvorene hovorili, že zmluva s firmou ČEZ o výstavbe jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice, ktorú podpísala vláda Róberta Fica, je nevýhodná pre štát. Od volieb už uplynul nejaký čas a aj napriek tomu, že sme sa Vás aj Vašu vládu snažili upozorniť, že treba zrušiť uznesenie vlády Róberta Fica o dostavbe, nič ste v tejto veci nepodnikli. Chcem Vás preto upozorniť na jeden závažný fakt. Okrem transparentnosti, ako štát podpisoval zmluvu s konzorciom, existuje totiž ešte vážnejšia výhrada.

Od začiatku tohto roku sa Slovensko, úplne potichu a v tajnosti, stalo exportérom elektrickej energie. Inými slovami, už v súčasnosti je Slovensko sebestačné.

Vyvezená elektrina z jadrových zdrojov je de facto oslobodená od poplatkov na likvidáciu, pretože do fondu na likvidáciu odpadov produkovaných pri výrobe elektrickej energie z jadra prispievajú len spotrebitelia na Slovensku. Takže ak nová jadrová elektráreň bude vyrábať a vyvážať elektrickú energiu do zahraničia, bude to pre niekoho skvelý biznis, ale budeme sa naň skladať my všetci, vrátane Vás, pani premiérka. Likvidácia jadrovej elektrárne totiž zostane na nás celá, zatiaľčo zisk z jej prevádzky si bratsky rozdelíme s ČEZom, t.j. so štátnym rozpočtom ČR. Už sme si zvykli, že sa z našich prostriedkov „nabaľujú" naši domáci politici, ale podporovať aj tých zahraničných? To je jeden z inovatívnych nápadov Ficovej vlády, ktorému Vaša koalícia ochotne pritakáva.

Zároveň Vás chcem upozorniť, že finančná zodpovednosť prevádzkovateľa jadrovej elektrárne je v prípade havárie maximálne 75 miliónov Eur. Havária vo Fukušime je finančne odhadovaná na viac ako tisíc násobok tejto sumy (okolo 80 miliárd eur). Všetci dúfame, že nám havária podobného rozsahu nehrozí, ale je takéto „dúfanie" dostatočným dôvodom aby sme zanedbali prevenciu, vrátane nastavenia výšky zodpovednosti za haváriu na reálnu úroveň?

Chcel by som Vám pripomenúť aj paušálne utajenie všetkých dokumentov týkajúcich sa povoľovania jadrových zariadení, ktoré sú vymenované v prílohe 1 a 2 tzv. atómového zákona. Sú to napríklad limity a podmienky bezpečnej prevádzky, informácie o nakladaní s jadrovým odpadom, havarijný plán, plán ochrany obyvateľstva v oblasti ohrozenia a podobne. Už dávnejšie ste zaviedli verejnú kontrolu všetkých nakupovaných položiek štátnych orgánov. Podľa môjho názoru je však verejná kontrola omnoho dôležitejšia ak je reálne podozrenie, že ekonomické záujmy vplyvných ľudí (tzv. jadrová lobby) by mohli zvyšovať riziko ohrozenia zdravia obyvateľstva.

Pýtam sa Vás zároveň, či pri súčasnom stave verejných financií má tento štát vyše 3 miliardy eur na takýto projekt, keď spoločne s kolegami vo vláde chcete pre chýbajúce prostriedky zrušiť 4000 lôžok v zdravotníckych zariadeniach, neplánujete dofinancovať dôchodky či sociálne služby, zdravotne ťažko postihnutých alebo zrýchliť stavbu diaľnic. Naviac predávate podiely v štátnych teplárňach a telekomunikáciách. A tento megalomanský štátny projekt Vám neprekáža?

Zlá finančná situácia tlačí každého z nás do hľadania čo najefektívnejších riešení a nie do zbytočnej megalománie, akou stavba jadrovej elektrárne nesporne je. Ak by sa napríklad postavil v Jaslovských Bohuniciach paroplynový cyklus s rovnakým výkonom ako plánujete, tak by to stálo odhadom tretinu financií, vyrobilo by sa rovnaké množstvo elektrickej energie, neskladali by sme sa na jadrový odpad v cenách elektrickej energie a ešte by sa mohli od 5% do 7% znížiť ceny plynu do domácností.

Ubezpečujem Vás, že budem robiť všetko preto, aby sme toto nezmyselné štátne huncúctvo zastavili a zvrátili. Aj napriek tomu, že ma po poslednej návšteve úradu vlády, keď sme Vám spolu s Marekom Blahom priniesli sud s obyčajnou zeminou, zatkla a vypočúvala polícia.

Verím, že ukážete v praxi, že protificovské heslá, ktoré ste mali v opozícii, neboli len populizmom. Ak by Vám môj občiansky pohľad na vec nestačil pre to, aby ste zvrátili tento „biznis", inšpirujte sa aspoň Vašou kolegyňou z Nemecka, p. Merkelovou.


S pozdravom,
Martin Halás

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?