Superhrubá mzda, alebo ako Mikloš prekabátil Sulíka s Mihálom

Autor: Martin Halás | 6.7.2011 o 13:58 | (upravené 6.7.2011 o 14:54) Karma článku: 10,28 | Prečítané:  3799x

Jedným z volebným sľubov SAS je aj odvodový bonus. Prvým krokom je zavedenie superhrubej mzdy. Toto využil minister Mikloš a prešiel Sulíkovi s Mihálom cez rozum. Mikloš sa pritom vôbec netají tým, že je proti zavedeniu odvodového bonusu. Dokázal to na niekoľkých ekonomických fórach, keď otvorene poukazoval na jeho negatíva, najmä fiškálnu deficitnosť, čo si podľa neho slovenská ekonomika v súčasnej kondícii vraj nemôže dovoliť.


Mikloš však znovu urobil bravúrny politický krok. Zavedením superhrubej mzdy spolu s pripravenou daňovo-odvodovou reformou totiž významne poklesnú príjmy Sociálnej poisťovne a zdravotných poisťovní a naopak dôjde k presmerovaniu týchto finančných tokov smerom k Ministerstvu financií.

Takto to bude vyzerať v číslach:

 

 

HM – Hrubá mzda

SHM – Superhrubá mzda

 

Cieľom zavedenia superhrubej mzdy a daňovo-odvodovej reformy je podľa uznesenia vlády „cez postupné znižovanie odvodového zaťaženia zamestnancov zvyšovať ich príjmy". Takže vláda chcela zvýšiť príjem zamestnancov. Ktorých? Čistý príjem viac ako 75% zamestnancov, ktorí budú v roku 2012 zarábať mzdu od 330 Eur (predpokladaná minimálna mzda) do 844 Eur (predpokladaná priemerná mzda) sa zvýši od 0,2% do 1%, čo je od 70 centov do 5 Eur mesačne!


Áno, superhrubá mzda ohrozí dôchodcov a zdravotníctvo kvôli tomu aby mohla rásť čistá mzda drvivej väčšiny zamestnancov od 0,2% do 1%!

Spôsobí to totiž výpadok financií v najviac podvýživených rezortoch sociálnych vecí a zdravotníctva. Superhrubá mzda môže priniesť scenár, že pri drastickom znížení peňazí v dôchodkovom a zdravotnom pilieri príde k úprave dávok, predovšetkým dôchodkov, smerom nadol. To môže najmä starodôchodcov úplne zlikvidovať. A s tým táto vláda, ako sa zdá, nemá žiadny problém.

Dopad superhrubej mzdy na verejné financie, sociálne, zdravotné poistné a daň z príjmov FO:

Vplyv na:

2012

2013

2014

Sociálne poistenie

- 1 399,8

-1 462,4

- 1 583,9

Zdravotné poistenie

- 238,1

- 266,4

- 280,4

Daň z príjmov FO

1 578,0

1 699,1

1 815,8

Spolu

- 59,9

-29,7

- 48,5

Takže v konečnom dôsledku si minister Mikloš môže mädliť ruky, pretože jemu pribudnú peniažky, ktoré ako vieme veľmi nerád púšťa inde. Bude tak mať na jeho srdcovky ako UNITAS, prenájmy budov daňových úradov či Rázsochy, pri ktorých sa šušká, že budú raz tak drahé, ako uvažovali Miklošovi predchodcovia. Gratulujem pán Mikloš, dobehli ste ich poriadne. Žiaľ, ako to u vás býva obvyklé, aj nás všetkých!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Výbuch v Bejrúte môže byť koncom Libanonu

Čo sa teraz stane v Libanone a čo môže po explózii nasledovať.

Komentár Tomáša Prokopčáka

Už nebude nukleárny vek

Pred 75 rokmi zvrhli Spojené štáty na Hirošimu jadrovú bombu.


Už ste čítali?