Pán minister Galko upracte a zrušte si ministerstvo

Autor: Martin Halás | 12.7.2011 o 12:52 | Karma článku: 11,69 | Prečítané:  3550x

Dnes pán minister Galko bilancoval 1. rok svojho fungovania v rezorte obrany. Podľa slov ministra Galka on ako minister stabilizoval slovenskú armádu. Ozbrojené sily SR sú vraj vážne choré a potrebujú okamžitú operáciu. A vraj práve on je lekár. V rámci svojich „systémových" zmien ide napríklad zrušiť vojenský folklórny súbor Jánošík. Rád by som Vám dal pán minister obrany jednu radu: Rýchlo doupratujte a zrušte si ministerstvo.

Nekompetentní na Generálnom štábe?

Tak sa musí cítiť celá generalita našej armády. Za viac ako 20 rokov išlo do rezortu obrany viac ako 20 miliárd eur. Choďte sa pozrieť ako vyzerajú ktorékoľvek kasárne na Slovensku. Choďte sa pozrieť na skromné príbytky tých, ktorí oficiálne alebo neoficiálne obchodovali s ministerstvom obrany. A nakoniec tých, ktorí hájili na tomto ministerstve politické tričká.

Slovenská armáda trpí chorobou volajúcou sa ministerstvo obrany. Je to to ministerstvo, ktoré sa rozhodol poupratovať minister Galko. Bolo podaných dokonca päť trestných oznámení. Nákup 400 kusov počítačov za 8,81 milióna eur, modernizácia 10 vrtuľníkov Mi-17 za 57 miliónov eur, bezmotorové člny za 4,64 milióna eur, projekt supervojaka bez výstroje za 3,2 milióna eur či predražená rekonštrukcia budovy vo Vojenskom výcvikovom priestore Lešť za 5,5 milióna eur. Naposledy k nim pribudol nákup plynových masiek pre políciu a ozbrojené sily za viac ako 6 mil. Eur.

Pán minister Galko, nie je však realita taká, že Slovensko ministerstvo obrany ani nepotrebuje?

 

Prečo zrušiť Ministerstvo obrany SR

V prvom rade je to otázka kompetentnosti. Bez urážky, pán minister, ale Vy ste v tomto prípade ten najjasnejší prípad. Z manažéra supermarketu sa stal zo dňa na deň minister obrany. Myslíte si, že ste kompetentnejší ako náčelník Generálneho štábu? Ja si myslím, že nie.

Ďalším argumentom je, aké ciele a úlohy vlastne plní ministerstvo obrany. Vypisovanie tendrov na nákup vojenskej techniky? Nie je aj na túto činnosť kompetentnejší generálny štáb a jeho velenie?

Z môjho pohľadu sú najdôležitejšie zahraničné misie našich vojakov a pomoc pri záplavách a iných prírodných katastrofách. Netýka sa to však ministerstva ako takého, ale armády, teda velenia štábu a vojakov samotných. Zahraničné misie sú významné najmä z pohľadu našej zahraničnej politiky. Vy sám však viete, že je to malé zrnko v celom rozpočte ministerstva obrany. V roku 2008 (iný údaj som v médiách nezachytil, ale odvtedy sa nič dramaticky nemenilo) Slovensko vynaložilo na zahraničné vojenské misie 30 mil. €, z toho 24,9 mil. € z rozpočtu Ministerstva obrany a 5 mil. € z mimorozpočtových zdrojov prostredníctvom devízového účtu MO SR pre prostriedky od OSN. Pomoc pri  záplavách a iných prírodných katastrofách sa dá realizovať s vojenskou technikou, ktorú armáda v súčasnosti má. Na druhej strane je to to málo, čo môžu vojaci obyvateľom Slovenska vrátiť naspäť.

 

Asi ma veľa z vás bude kritizovať, ale nechcem spochybňovať fungovanie armády ako takej pod velením Generálneho štábu. Chcem ale kritizovať existenciu ministerstva obrany, ktoré cez politické tričká pravidelne vyhadzuje peniaze von oknom. Nekupujme vojenskú techniku, radšej pomôžme tým, ktorí to naozaj potrebujú. A nie darmožráčom, ktorí bohatnú na nákupe vojenskej techniky. Naša armáda predsa má politickú kontrolu. Je ňou branno-bezpečnostný parlamentný výbor, v ktorom je zastúpené všetky parlamentné strany. A najvyšším veliteľom ozbrojených síl je priamo občanmi volený prezident republiky.

Takže pán minister Galko rýchlo upracte a zrušte si ministerstvo.


(tento blog po vydaní bude poslaný formou linku s otázkou : "Nevyjadríte sa?" aj ministrovi obrany , členom branno-bezpečnostného výboru a kancelárii prezidenta SR)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?