Pracujúca chudoba Mihálovi nevadí

Autor: Martin Halás | 16.8.2011 o 14:28 | (upravené 16.8.2011 o 14:35) Karma článku: 6,64 | Prečítané:  1945x

Podľa ministra Mihála vraj pomôže nový Zákonník práce nezamestnaným, pretože firmy budú mať väčšiu motiváciu zamestnávať ľudí. Zvýši sa tým vraj počet pracovných príležitostí a „vďaka novele Zákonníka práce vzniknú na Slovensku desaťtisíce nových pracovných miest". Ja tejto predpovedi neverím. Zavedenie podstatne väčšej flexibility medzi zamestnávateľmi, zamestnancami a zástupcami zamestnancov bude na úkor tých, čo pracujú, alebo by pracovať chceli.

Za to najlepšie pre zamestnancov, čo sa v rámci návrhu MPSVR nepodarilo presadiť v parlamente je fakt, že paragraf 120 o minimálnych mzdových nárokoch zamestnancov zostal nezmenený takisto ako ostalo zachovaných šesť koeficientov pre výpočet minimálnej mzdy podľa náročnosti práce. A to aj napriek tomu, že to bol jeden z volebných sľubov SAS, teda politickej strany ministra Jozefa Mihála. Ak by prišlo k zrušeniu minimálnych mzdových nárokov, tak by sa najmä v chudobných regiónoch Slovenska ešte viac otvorili nožnice medzi cenou práce, tržbami firiem a produktivitou práce. Na jednej strane rapídny nárast tržieb a produktivity práce, pričom priemerná mzda zostáva skoro nemenná. Pritom v rozmedzí minimálnej a priemernej mzdy na Slovensku pracuje viac ako 70% zamestnancov. To jasne ukazuje, že firmy dosahovali a dosahujú zisky na úkor miezd zamestnancov. Ide pritom o dlhodobý trend, ktorý akoby žiadna z vlád nechcela vidieť. To zároveň poukazuje na to, aká dôležitá a nezastupiteľná je činnosť odborov. Preukázanie 30% kvóra u zamestnávateľa má preto zlikvidovať odbory ako také a predkladanie zoznamu tých 30% zamestnancov v danej firme považujem ako nástroj na ich zastrašovanie.

Graf 1: Vývoj tržby, produkcia, zamestnanosť a priemerná mzda v priemysle SR

To isté s ohľadom na zamestnanosť platí aj o vývoji jednotlivých makroekonomických ukazovateľov najmä HDP, kde nie je žiadna preukázateľná náväznosť, čo ukazuje graf č.2. Vývoj vzájomného vzťahu medzi HDP a zamestnanosťou ukazuje ochabovanie príspevku rastu HDP k vzniku nových pracovných miest. Ide pritom o klesajúci trend, ktorý nemá cyklický charakter. Ekonomika Slovenska tak vykazuje črty hospodárskeho rastu, ku ktorému potrebuje relatívne stále menej zamestnancov.

 

Graf č. 2: Vývoj hospodárskeho rastu a nezamestnanosti

Zvyšovaniu zamestnanosti nepomôžu zmeny v Zákonníku práce

 

Riešiť zamestnanosť na Slovensku od roku 2004 sa nedarilo žiadnej z vlád. A to aj napriek tomu, že máme za posledných 10 rokov už štvrtú výraznú obmenu Zákonníka práce. V období rokov 2004 až 2008 bol nárast zamestnanosti spôsobený vo výraznej miere odchodom za prácou do zahraničia. Odhaduje sa, že to bolo vyše 45% z celkového nárastu 263 000 osôb. V posledných troch rokoch a najmä v II. polroku 2010 sa zvyšovala najmä flexibilita trhu práce v podobe krátkodobých pracovných úväzkov. Aj týmto nám vlády a firmy od roku 2004 vlastne vyrábali tzv. pracujúcu chudobu. Zvyšovanie produktivity a tržieb na úkor pracujúceho človeka. A táto vláda ju zmenami v Zákonníku práce legalizovala. Zároveň, tak ako som ukázal na grafe č. 1 prevládala a to veľmi úspešne snaha zamestnávateľov dosahovať ešte vyššiu produktivitu bez adekvátneho nárastu miezd a k oslabovaniu kolektívnych práv a postavenia odborov.

Považujem za veľkú chybu, že sa deklaruje, že problém zamestnanosti vyrieši trh, resp. zamestnávatelia, ak sa im zmení Zákonník práce. Treba v prvom rade zvýšiť vymožiteľnosť práva a to aj pre bežného občana, nielen pre podnikateľov. „Skvalitnenie podnikateľského prostredia" vystaví zamestnaných, aj tých, ktorí by pri správnej aktívnej politike zamestnanosti boli zamestnaní, riziku trhových, ekonomických faktorov bez dostatočnej ochrany a opory. Nesmieme tiež zabúdať na fakt, že ten, kto nepracuje, neplatí si ani odvody a tým v zmysle solidárnych pilierov v zdravotníctve a dôchodkovom systéme nevytvára dostatok finančných prostriedkov v súčasnosti a môže sa „tešiť" na dôchodok, z ktorého sotva vyžije.


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?