Vážené ministerstvo (anti)sociálnych vecí!

Autor: Martin Halás | 22.8.2011 o 15:48 | (upravené 22.8.2011 o 16:02) Karma článku: 7,69 | Prečítané:  1862x

Minulý týždeň som mal tlačovú besedu, kde som celkom vecne zhodnotil politiku SASkárov Mihála a Nicholsonovej na ministerstve sociálnych vecí. Zhodnotil som ich prístup k zverenej agende ako plný egoizmu a sebectva, ani zďaleka nezodpovedajúci slovu „solidarita", ktoré spolutvorí názov ich materskej strany.

Ministerstvo nato reagovalo slovami Andrei Hajdúchovej z mediálneho odboru. Dovolím si ju citovať:

Rezort práce, sociálnych vecí a rodiny považuje kritiku SDĽ za nezmyselnú, absurdnú a naznačujúcu nepochopenie chystaných zmien systému. Ide o nezmyselnú kritiku, ktorej cieľom je, pravdepodobne, len ukázať verejnosti, že táto strana prejavuje istú, aj keď len verbálnu, aktivitu v oblasti sociálnej politiky,. Ministerstvo nezabúda na žiadnu skupinu občanov, či už ide o dôchodcov, zdravotne postihnutých, nezamestnaných, alebo o rodičov malých detí.

http://www.webnoviny.sk/slovensko/sdl-sa-pustila-do-sulikovcov/394217-clanok.html

 

Rád by som Vám preto pripomenul niektoré moje aktivity a aktivity SDĽ v sociálnej oblasti v tomto roku.

 

116 dôchodcov z Topoľčian odkázaných na opatrovateľskú službu

 

Od 14.12.2010 sa dotknutých 116 dôchodcov odkázaných na opatrovateľskú službu Topoľčian snažilo zvrátiť 100% navýšenie poplatku za opatrovanie. Mesto ich ignorovalo. V marci sme ich  preto priviedli spolu s ich opatrovateľmi do Bratislavy, pred NR SR. Dôchodcovia dúfali, že ich rodák, Róbert Fico, ktorý je aj straníckym šéfom primátora Baláža, uvedie veci na správnu mieru a urobí si s ním poriadok. Primátor Baláž pritom poberá mesačný plat 4.180 eur. Podarilo sa nám dosiahnuť kompenzácie, aj keď nie v plnom navýšení a to ako jednorazové, tak aj priebežné (najmä na lieky).


1.4.2011 - Včera sme boli za Ficom - ušli sa nám urážky a klamstvá

21.4.2011 - Mesto po proteste navrhlo kompenzácie pre dôchodcov

85 dôchodcov z Liptovského Mikuláša odkázaných na opatrovateľskú službu

Keďže sa poplatky začali neúmerne navyšovať aj v ďalších mestách a nikto túto situáciu nerieši, snažili sme sa pomôcť aj ďalším. V máji sme priviedli dôchodcov z Liptovského Mikuláša a Žiliny k ministrovi Mihálovi. Spolu s nimi sme sa po protestnom zhromaždení stretli s ministrom a predniesli mu svoje pripomienky k zákonu o sociálnych službách. Dôchodcom sa zvýšil poplatok za opatrovateľskú službu z 0,5 eur na 2 eurá, čo pre 8 hodín opatrovania 20 dní v týždni predstavuje nárast z 80 eur na 320 eur mesačne(!). Minister Mihál mi prisľúbil, že budem môcť byť v komisii, ktorá bude pripravovať novelu Zákona č. 447/2008 o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ZŤP a Zákona č. 448/2008 o sociálnych službách. Dodnes čakám na pozvanie aj napriek urgenciám.

 

17.05.2011 - SDĽ protestovala na podporu dôchodcov

Výzvu za dostupnú opatrovateľskú službu na sneme ZMOSU podpísalo 203 starostov a

primátorov

 

 

Keďže výkon sociálnych služieb ide cez VÚC, mestá a obce, pripravili sme na snem ZMOSu výzvu za dostupnú opatrovateľskú službu pre našich rodičov a starých rodičov s tým, aby pri opatrovateľskej službe bola stanovená maximálna sadzba poplatku od dôchodcov vo výške 50 centov za hodinu. Uvedenú výzvu podpísalo 203 starostov a primátorov.

 

Otvorený list poslancom NR SR k Zákonom č. 447/2008 a 448/2008

 

V uvedenej záležitosti som sa obrátil aj na poslancov NR SR  Otvoreným listom, aby namiesto  zákulisných intríg, ako napríklad voľba generálneho prokurátora či legalizácia marihuany, novelizovali Zákon č. 447/2008 o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ZŤP a Zákon č. 448/2008 o sociálnych službách a urobili tak nápravu v oblasti, ktorá sa týka sociálne najslabších a najzraniteľnejších, a to o občanov so zdravotným postihnutím a občanov odkázaných na sociálne služby. V prílohe Otvoreného listu boli aj navrhované zmeny v zákonoch a nájdete ich v linku dole.

 

Prípad rodiny Kellenbergerovcov

 

Rodina Kellenbergerovcov už roky zápasí o holé prežitie. Je príkladom rodiny so zdravotne ťažko postihnutými deťmi, autistami. Ich postihnutie oboch rodičov pripravilo o prácu, pretože si chlapci vyžadujú 24-hodinovú starostlivosť. Žijú preto iba z opatrovateľských príspevkov a nesmú si ani privyrobiť, pretože im štát zoberie opatrovateľský príspevok. Pritom sa im tento príspevok každý rok znižuje a dnes žijú z 456 eur mesačne. Po voľbách ich navštívil aj minister Mihál, ktorý im prisľúbil zmenu zákonov tak, aby mohli dôstojne žiť a nedať 23 ročného Marcela s 12 ročným Kristiánom do ústavu. Rok po voľbách sa nič nestalo. Minister nereaguje ani na ich listy. Pritom chcú pár sto euro na drevo, lebo tým v zime vykurujú celý domček. Minister na nich kašle. Viac krát som ich navštívil, naposledy v utorok minulý týždeň. Napísali sme spolu list pani premiérke so žiadosťou o pomoc, keďže ministerstvo práce na nich kašle.

 

Link List Kellenbergerovcom

 

Pritom sa nevenujem výlučne iba problematike sociálnych služieb, napriek tomu sa mi podarilo reálne v sociálnej oblasti niečo urobiť. Okrem toho som absolvoval ďalšie stretnutia v DSS, Domovoch dôchodcov, ale aj priamo v rodinách po celom Slovensku.

Skúste to aj Vy, spolu s pánom Mihálom a pani Nicholsonovou a som presvedčený, že zistíte, ako vzdialená je realita v týchto zariadeniach v porovnaní s návrhmi zákonov ministerstva.

 

P.S. Pani štátnej tajomníčke Nicholsonovej:

 

Váš návrh štátnych dávok v hmotnej núdzi má ušetrí štátu krásnych 60 mil. Eur štátu. Siahate však na príspevok tých najchudobnejších ľudí! Váš návrh považuje za protiústavný aj vicepremiér Chmel, takže verím, že sa v tejto forme na schválenie nedostane. Aj to dokazuje, že moje slová na tlačovke boli správne. Slovo SOLIDARITA jednoducho musí zmiznúť z názvu Sulíkovej strany. Oveľa lepšie by sa tam hodilo slovo egoizmus, prípadne aby nemuseli meniť skratku: SEBECTVO.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Jeden za všetkých, všetci za jedného. Čo má Kaliňák s tromi mušketiermi

Dom, v ktorom býva minister vnútra Robert Kaliňák, je pomenovaný podľa Aramisa z Troch mušketierov. Susedmi sú Athos a Porthos.

KOMENTÁRE

Oprávnenie ústavnej väčšiny rušiť amnestie je mína do systému

To, že amnestie sú nezrušiteľné, platí.


Už ste čítali?