Vážené ministerstvo (anti)sociálnych vecí!

Autor: Martin Halás | 22.8.2011 o 15:48 | (upravené 22.8.2011 o 16:02) Karma článku: 7,69 | Prečítané:  1871x

Minulý týždeň som mal tlačovú besedu, kde som celkom vecne zhodnotil politiku SASkárov Mihála a Nicholsonovej na ministerstve sociálnych vecí. Zhodnotil som ich prístup k zverenej agende ako plný egoizmu a sebectva, ani zďaleka nezodpovedajúci slovu „solidarita", ktoré spolutvorí názov ich materskej strany.

Ministerstvo nato reagovalo slovami Andrei Hajdúchovej z mediálneho odboru. Dovolím si ju citovať:

Rezort práce, sociálnych vecí a rodiny považuje kritiku SDĽ za nezmyselnú, absurdnú a naznačujúcu nepochopenie chystaných zmien systému. Ide o nezmyselnú kritiku, ktorej cieľom je, pravdepodobne, len ukázať verejnosti, že táto strana prejavuje istú, aj keď len verbálnu, aktivitu v oblasti sociálnej politiky,. Ministerstvo nezabúda na žiadnu skupinu občanov, či už ide o dôchodcov, zdravotne postihnutých, nezamestnaných, alebo o rodičov malých detí.

http://www.webnoviny.sk/slovensko/sdl-sa-pustila-do-sulikovcov/394217-clanok.html

 

Rád by som Vám preto pripomenul niektoré moje aktivity a aktivity SDĽ v sociálnej oblasti v tomto roku.

 

116 dôchodcov z Topoľčian odkázaných na opatrovateľskú službu

 

Od 14.12.2010 sa dotknutých 116 dôchodcov odkázaných na opatrovateľskú službu Topoľčian snažilo zvrátiť 100% navýšenie poplatku za opatrovanie. Mesto ich ignorovalo. V marci sme ich  preto priviedli spolu s ich opatrovateľmi do Bratislavy, pred NR SR. Dôchodcovia dúfali, že ich rodák, Róbert Fico, ktorý je aj straníckym šéfom primátora Baláža, uvedie veci na správnu mieru a urobí si s ním poriadok. Primátor Baláž pritom poberá mesačný plat 4.180 eur. Podarilo sa nám dosiahnuť kompenzácie, aj keď nie v plnom navýšení a to ako jednorazové, tak aj priebežné (najmä na lieky).


1.4.2011 - Včera sme boli za Ficom - ušli sa nám urážky a klamstvá

21.4.2011 - Mesto po proteste navrhlo kompenzácie pre dôchodcov

85 dôchodcov z Liptovského Mikuláša odkázaných na opatrovateľskú službu

Keďže sa poplatky začali neúmerne navyšovať aj v ďalších mestách a nikto túto situáciu nerieši, snažili sme sa pomôcť aj ďalším. V máji sme priviedli dôchodcov z Liptovského Mikuláša a Žiliny k ministrovi Mihálovi. Spolu s nimi sme sa po protestnom zhromaždení stretli s ministrom a predniesli mu svoje pripomienky k zákonu o sociálnych službách. Dôchodcom sa zvýšil poplatok za opatrovateľskú službu z 0,5 eur na 2 eurá, čo pre 8 hodín opatrovania 20 dní v týždni predstavuje nárast z 80 eur na 320 eur mesačne(!). Minister Mihál mi prisľúbil, že budem môcť byť v komisii, ktorá bude pripravovať novelu Zákona č. 447/2008 o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ZŤP a Zákona č. 448/2008 o sociálnych službách. Dodnes čakám na pozvanie aj napriek urgenciám.

 

17.05.2011 - SDĽ protestovala na podporu dôchodcov

Výzvu za dostupnú opatrovateľskú službu na sneme ZMOSU podpísalo 203 starostov a

primátorov

 

 

Keďže výkon sociálnych služieb ide cez VÚC, mestá a obce, pripravili sme na snem ZMOSu výzvu za dostupnú opatrovateľskú službu pre našich rodičov a starých rodičov s tým, aby pri opatrovateľskej službe bola stanovená maximálna sadzba poplatku od dôchodcov vo výške 50 centov za hodinu. Uvedenú výzvu podpísalo 203 starostov a primátorov.

 

Otvorený list poslancom NR SR k Zákonom č. 447/2008 a 448/2008

 

V uvedenej záležitosti som sa obrátil aj na poslancov NR SR  Otvoreným listom, aby namiesto  zákulisných intríg, ako napríklad voľba generálneho prokurátora či legalizácia marihuany, novelizovali Zákon č. 447/2008 o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ZŤP a Zákon č. 448/2008 o sociálnych službách a urobili tak nápravu v oblasti, ktorá sa týka sociálne najslabších a najzraniteľnejších, a to o občanov so zdravotným postihnutím a občanov odkázaných na sociálne služby. V prílohe Otvoreného listu boli aj navrhované zmeny v zákonoch a nájdete ich v linku dole.

 

Prípad rodiny Kellenbergerovcov

 

Rodina Kellenbergerovcov už roky zápasí o holé prežitie. Je príkladom rodiny so zdravotne ťažko postihnutými deťmi, autistami. Ich postihnutie oboch rodičov pripravilo o prácu, pretože si chlapci vyžadujú 24-hodinovú starostlivosť. Žijú preto iba z opatrovateľských príspevkov a nesmú si ani privyrobiť, pretože im štát zoberie opatrovateľský príspevok. Pritom sa im tento príspevok každý rok znižuje a dnes žijú z 456 eur mesačne. Po voľbách ich navštívil aj minister Mihál, ktorý im prisľúbil zmenu zákonov tak, aby mohli dôstojne žiť a nedať 23 ročného Marcela s 12 ročným Kristiánom do ústavu. Rok po voľbách sa nič nestalo. Minister nereaguje ani na ich listy. Pritom chcú pár sto euro na drevo, lebo tým v zime vykurujú celý domček. Minister na nich kašle. Viac krát som ich navštívil, naposledy v utorok minulý týždeň. Napísali sme spolu list pani premiérke so žiadosťou o pomoc, keďže ministerstvo práce na nich kašle.

 

Link List Kellenbergerovcom

 

Pritom sa nevenujem výlučne iba problematike sociálnych služieb, napriek tomu sa mi podarilo reálne v sociálnej oblasti niečo urobiť. Okrem toho som absolvoval ďalšie stretnutia v DSS, Domovoch dôchodcov, ale aj priamo v rodinách po celom Slovensku.

Skúste to aj Vy, spolu s pánom Mihálom a pani Nicholsonovou a som presvedčený, že zistíte, ako vzdialená je realita v týchto zariadeniach v porovnaní s návrhmi zákonov ministerstva.

 

P.S. Pani štátnej tajomníčke Nicholsonovej:

 

Váš návrh štátnych dávok v hmotnej núdzi má ušetrí štátu krásnych 60 mil. Eur štátu. Siahate však na príspevok tých najchudobnejších ľudí! Váš návrh považuje za protiústavný aj vicepremiér Chmel, takže verím, že sa v tejto forme na schválenie nedostane. Aj to dokazuje, že moje slová na tlačovke boli správne. Slovo SOLIDARITA jednoducho musí zmiznúť z názvu Sulíkovej strany. Oveľa lepšie by sa tam hodilo slovo egoizmus, prípadne aby nemuseli meniť skratku: SEBECTVO.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?