Hrozí vám infarkt? Presťahujte sa!

Autor: Martin Halás | 27.9.2011 o 13:54 | Karma článku: 10,15 | Prečítané:  2230x

Vyzerá to tak, že na Slovensku si musíte vedieť vybrať, kde budete žiť. Nielen kvôli príležitosti na prácu, ale aj kvôli Vášmu zdraviu a dôstojnej starobe. Takže keď dočítate, asi sa budete chcieť sťahovať.

Ja viem, že nás politici presviedčajú, aké máme úžasné HDP, zahraničné investície a export. Ale hovorí sa, že prosperitu krajiny dokážete odvodiť aj od toho, ako sa správa k starým a chorým. Pozrime sa teda na to z tohto pohľadu. Ako sa správa naša spoločnosť a najmä jej demokraticky volení zástupcovia k chorým a starým?

Až 54 percent úmrtí na Slovensku spôsobujú srdcové ochorenia. Na infarkt alebo iné poruchy obehového systému zomrie ročne viac ľudí ako na rakovinu, mozgovú porážku a všetky úrazy dohromady.  http://www.tvtip.sk/lifestyle/extra/2148-aj-vas-moe-zradi-srdce.html

Aj mňa prekvapil tento údaj, nevedel som, že kardio ochorenia sú tak časté. Ak sa však pozriete na pomoc, ktorú v rámci nášho úžasného zdravotného systému môžete dostať, budete zhrození. Ako som sa dočítal, najúčinnejšia je tzv. katetrizácia. http://plus7dni.pluska.sk/plus7dni/zdravie/2011/najvacsi-zabijaci-iii.html Problém je, že pacient ju musí absolvovať do dvoch hodín od príhody. Za takýto čas musí záchranka stihnúť priviezť pacienta do nemocnice na tento úkon. Avšak v súčasnosti to stihnú iba pacienti z „vyvolených regiónov". Tými sú Bratislava, Nitra, Banská Bystrica a Košice. Ale napríklad Martinská a Prešovská nemocnica pracujú iba cez týždeň a končia o 15:30. Na Slovensku tak pacienti z až 14 okresov, čo je pätina Slovenska, majú vysoko obmedzenú dostupnosť na tento životne dôležitý úkon. Takže, treba si vybrať kde bývame, aby sme boli včas ošetrení.

Podobné rozdiely iba kvôli miestu bydliska sú aj pre seniorov. Mnoho z nich potrebuje využívať opatrovateľskú službu, alebo domov sociálnych službieb. Aj tu platí, že platia rozdielne iba podľa toho, v akom meste, alebo obci bývajú. Nie sú totiž žiadne jednotné pravidlá a tak sa pri opatrovateľskej službe rôznia poplatky seniorov od 50 centov za 1 hod v Sobranciach po 2 eurá za hodinu v Liptovskom Mikuláši. http://dennik.pravda.sk/Pravda.aspx?datum=29.6.2011#30 To isté platí pre Domovy sociálnych služieb. Nie sú stanovené jednotné pravidlá.

Štát takto na chorých a starých prehadzuje horúci zemiak. A nie je toho, kto by to zmenil. Generálny prokurátor, vnútrokoaličné spory, Euroval... Áno, sú to vážne témy. Nie je však závažnejšie, že podľa lekárov sú obyvatelia Slovenska žijúci v 14 okresoch vážne ohrození, pretože zdravotná dostupnosť v prípade infarktu je pre nich prakticky nulová? Alebo to, že kategorizujeme seniorov ako tovar, iba podľa toho v akom meste žijú?

Vážení poslanci NR SR, vďaka politike, ktorú ste presadili, sa musíme už 20 rokov sťahovať za prácou. Keď už nás nútite najnovšie sťahovať sa aj kvôli zdraviu a sociálnym službám, skúste sa aspoň na chvíľu presťahovať aj vy, z vášho hradného kopca. Možno zistíte, čo sú v skutočnosti tie „problémy bežných ľudí", ktorými sa dennodenne oháňate.

Kto z vás je ochotný sa na 1 mesiac presťahovať napríklad do Medzilaboriec, aby zistil ako sa žije na Slovensku?

PS: Tento blog po vydaní bude poslaný formou linku s otázkou : "Nevyjadríte sa?" poslancom NR SR.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?