Mihál s Nicholsonovou idú po krku seniorom a zdravotne postihnutým

Autor: Martin Halás | 8.11.2011 o 14:35 | Karma článku: 11,50 | Prečítané:  2914x

Ministerstvo práce prišlo s ďalším nápadom ako posunúť sociálnu eutanáziu na Slovensku ešte „liberálnejšie". Pripravilo novelu zákona o sociálnych službách 448/2008. Štátna tajomníčka Nicholsonová sa už dávno netají tým, že seniori, zdravotne ťažko postihnutí a najmä ich rodiny ťažko zneužívajú náš nadštandardný systém sociálnych služieb. Dokonca z neho ryžujú na úkor štátu. Podľa nej sú seniori a zdravotne postihnutí príživníci a ich rodiny výpalníci.

Podľa štátnej tajomníčky Nicholsonovej prídu rodinní príslušníci každý mesiac zobrať do domovov sociálnych služieb väčšiu časť dôchodkov sociálne odkázaným a štát sa musí potom o nich starať. Takisto sa Mihálovi s Nicholsonovou zdá, že  seniori a zdravotne ťažko postihnutí platia málo. Ako inak sa dá chápať zvyšovanie platieb týchto sociálne odkázaných ľudí na úroveň  najmenej vo výške 50% priemerných ekonomicky oprávnených nákladov?

Podľa súčasne platného zákona o sociálnych službách v § 73 prijímateľovi sociálnej služby ( seniori a zdravotne ťažko postihnutí) po zaplatení úhrady za celoročnú pobytovú formu musí ostať z jeho príjmu mesačne najmenej 20 % sumy životného minima. V prípade, že  jeho príjem je nižší (u 99% dôchodcov spred roku 2004 - Kaníkova reforma) a jeho výška nepostačuje na zaplatenie úhrady v domove sociálnych služieb, nie je povinný ju zaplatiť. Musí mu zostať mesačne 1,3 násobok sumy životného minima, čo je cca 265 eur. Avšak! Táto povinnosť prechádza na rodičov a deti. V prípade, že ostane nezaplatená úhrada za soc. službu alebo jej časť, je to pohľadávka, ktorá sa uplatňuje v dedičskom konaní. Čo však ide ministerstvo spraviť? Čiastka minimálne 50% oprávnených nákladov zvýši poplatky za opatrovateľské služby. A to neprimerane. Tu je príklad, kde som dal do porovnania aj priemerné výšky invalidných a starobných dôchodkov.

Podľa Správy MPSVR o sociálnej situácii obyvateľstva za r. 2010:

-        priemerná nominálna mesačná mzda                                    769 €

-        priemerná výška invalidných dôchodkov                               255 €

-        priemerná výška starobných dôchodkov                               353 €

Ekonomicky oprávnené náklady mesačne  na jedného prijímateľa sociálnej služby vykazuje BSK v r.2011 v domovoch sociálnych služieb:

-   pobytová celoročná forma                                                             1008,08 €

-  pobytová týždenná forma                                                               976, 83 €

- ambulantná (denná) forma                                                               845,25 €

(všetky údaje dostupné na http://www.region-bsk.sk/financovanie-socialnych-sluzieb.aspx)

 

Pán Mihál a pani Nicholsonová: Váš návrh na zvýšenie poplatkov na úroveň minimálne 50% ekonomicky oprávnených nákladov je ďalší dôkaz, že sociálna eutanázia na Slovensku pokračuje. Vaša antisociálna filozofia „postarajú sa rodiny a deti a štát ušetrí" je dehonestovaním dôstojného života nielen všetkých seniorov a zdravotne ťažko postihnutých, ale aj ich najbližších. Budem veľmi rád, keď si to všetci poslanci uvedomia tak, aby ste tieto Vaše pokusy na občanoch Slovenska nemali možnosť realizovať.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?