Mihál s Nicholsonovou idú po krku seniorom a ZŤP II.

Autor: Martin Halás | 9.11.2011 o 11:04 | Karma článku: 9,18 | Prečítané:  2313x

Ak si myslíte, že po navrhovaných zmenách v Zákone o sociálnych službách ministra Mihála s Nicholsonovou budú môcť seniori a zdravotne postihnutí vlastniť hnuteľný alebo nehnuteľný majetok a štát ich za to nebude šikanovať, tak ste na omyle. Mihál s Nicholsonovou totiž navrhujú, že „za majetok sa na účely platenia úhrady za poskytovanú sociálnu službu uvedenú v § 31 a § 34 až § 41 považujú nehnuteľné veci a hnuteľné veci, vrátane peňažných úspor, ktorých súčet hodnoty je vyšší ako suma 7 000 eur." Dobre čítate, 7 000 eur!

Viazať poskytovanie sociálnej služby na výšku majetku 7000 eur takisto ako právne ukotviť overovanie hodnoty majetku znaleckým posudkom je pritom v hrubom rozpore s Ústavou SR, čl. 3 ods. 1a 3, podľa ktorého „základné práva a slobody sa zaručujú na území Slovenskej republiky všetkým bez ohľadu na...majetok...". Zákonný nárok na sociálnu službu pritom prijímatelia sociálnych služieb majú. Okrem týchto článkov aj čl. 3 a 4, čl. 20 ods. 1 hovorí, že každý človek má právo vlastniť majetok. Navrhované zmeny v zákone sú preto vysoko diskriminačné a porušujú sa tým základné práva a slobody seniorov a osôb so zdravotným postihnutím, takisto ako ich rodinných príslušníkov. Rovnako to odporuje Dohovoru OSN o právach osôb so zdravotným  postihnutím, čl. 12, odst. 5 ktorý hovorí, že „zmluvné strany prijmú všetky primerané a účinné opatrenia na zabezpečenie rovnakého práva osôb so zdravotným postihnutím vlastniť alebo dediť majetok, spravovať svoje finančné záležitosti a mať rovnaký prístup k bankovým pôžičkám, hypotékam a iným formám finančného úverovania a zabezpečia, aby osoby so zdravotným postihnutím neboli svojvoľne  zbavené svojho majetku".

Mihál s Nicholsonovou zaklincovali návrh novely tým, že sa pri posudzovaní nehnuteľného majetku bude prihliadať aj na predaj alebo darovanie tohto nehnuteľného majetku alebo na iný právny úkon prijímateľa sociálnej služby, ktorým sa zmenšil jeho majetok bez primeraného protiplnenia.

Gratulujem Vám, pán Mihál a pani Nicholsonová. Sociálne služby majú byť službou štátu pre sociálne odkázaných, ktorí sa nevedia o seba postarať. Vy ste ich dostali do roviny, že ich kvôli majetku bude štát  šikanovať. Ako keby neboli v tomto štáte sociálne najslabšími a nemali už beztak dosť svojich starostí. A ich najbližší spolu s nimi. Idete dokonca skúmať, či svoj majetok nepredali alebo nedarovali. Čo keby ste dali do parlamentu zákon, že budete Vy politici rovní s týmito občanmi a rovnaký meter 7 000 eur na hnuteľný a nehnuteľný majetok bude platiť aj na Vás? Mohli by sme tým ušetriť Vaše platy, sekretárky, autá a všetky tie funkčné pôžitky, ktoré máte. Možno by ste toľko nekradli a ak áno, tak by Vaše prírastky majetkov poznali všetci občania. Alebo na Vás by 7 000 eur nemalo platiť?

P.S. Bolo to asi jedno z najhorších rozhodnutí urobiť SaSkárov predstaviteľmi Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Dalo by sa to prirovnať snáď len k Miklošovi a Ministerstvu financií. Občan nemôže fungovať ako firma. Pozrite si, ako to pekne popisuje Jan Keller

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kocáb: Kisku už dlho uznávam, ocenenie ma šokovalo

Pre SME hovorí, že je hrdý slniečkar. Keď pôjdeme tvrdou silou, nemáme šancu.

KOMENTÁRE

Plot bol jeho nápad, nie Orbánov. Dnes má dom kúsok od pletiva

Ako sme sa nestretli so starostom Ásotthalomu.


Už ste čítali?