Mihál s Nicholsonovou idú po krku seniorom a ZŤP III.

Autor: Martin Halás | 10.11.2011 o 10:46 | Karma článku: 11,86 | Prečítané:  3055x

V pripravovanej novele Zákona o sociálnych službách navrhujú Mihál s Nicholsonovou aj posunutie stupňa odkázanosti. Na konferencii „O budúcnosti sociálnych služieb" to odôvodnili najmä tým, že chcú dostať sociálne odkázané osoby do domáceho prostredia. To by bolo iste chvályhodné. Účelom týchto zmien však je, aby štát ušetril nemalé finančné prostriedky. To všetko v systéme, kde príspevok na starostlivosť dostáva poskytovateľ, teda domov sociálnych služieb a nie prijímateľ, teda sociálne odkázaný. Pýtam sa však: Idete šetriť finančné prostriedky na úkor sociálne odkázaných seniorov a zdravotne ťažko postihnutých?

Mihál s Nicholsonovou navrhujú, aby nárok na sociálnu službu v zariadení pre seniorov, financovanú z verejných zdrojov, mali len fyzické osoby, ktoré dovŕšili dôchodkový vek a sú odkázané na pomoc inej fyzickej osoby, ale len od stupňa odkázanosti III.  alebo IV. Čo to bude znamenať v praxi?

Rozhodujúcim pre nárok na sociálnu službu hradenú z verejných zdrojov pre ľudí v dôchodkovom veku je miera funkčnej poruchy. Pritom pri doteraz platnom stupni odkázanosti v II. triede sú napríklad Parkinsonova choroba a Alzheimer v počiatočnom štádiu ochorenia, ľahké, stredné a stredne ťažké demencie. Pre II. stupeň sociálne odkázaný potrebuje minimálne na dva úkony pomoc inej fyzickej osoby. Pri stupni odkázanosti III. môže už ísť o človeka po cievnej mozgovej príhode, po ochrnutí rôzneho pôvodu, mnohopočetnej skleróza alebo detskej mozgovej obrne.

Posunutie z II. na vyšší stupeň odkázanosti vylúči z nároku na sociálnu službu hradenú z verejných zdrojov najmä ľudí v dôchodkovom veku s ľahkým až stredne ťažkým stupňom zdravotného postihnutia. To je ale v rozpore s Dohovorom o právach osôb so zdravotným postihnutím, ktorý Slovensko ratifikovalo v júni 2010. V zmysle tohto Dohovoru zmluvné strany uznávajú práva osôb so zdravotným postihnutím na sociálnu ochranu a na využívanie tohto práva bez diskriminácie na základe zdravotného postihnutia.

Nie je to však pán Mihál a pani Nicholsonová aj otázka etiky a morálky postarať sa o sociálne slabých? Asi ste zabudli, že sociálna služba sa poskytuje z dôvodu ohrozenia fyzickej osoby sociálnym vylúčením, obmedzením jej schopnosti sa spoločensky začleniť a samostatne riešiť svoje problémy z dôvodu ťažkého zdravotného postihnutia alebo nepriaznivého zdravotného stavu alebo z dôvodu veku. Vaša filozofia je zvrátená. Šetriť na sociálne odkázaných ľudoch, lebo každý sa má vraj o seba postarať, alebo sa má postarať rodina. A tiež nerozumiem Vašej rozprávke o troch grošoch, ako si máme odkladať. Seniorom, tak isto ako zdravotne postihnutým určuje ich príjmy štát. A to im nestačí ani na prežitie. Vy ste však posunuli latku ešte vyššie. Idete posunúť stupeň odkázanosti a tým odstrihnete niekoľko tisíc seniorov a zdravotne ťažko postihnutých od pomoci, ktorú potrebujú. Gratulujem, ušetríte. Ale človek ostane na poslednom mieste!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?