Mihál s Nicholsonovou idú po krku seniorom a ZŤP VI.

Autor: Martin Halás | 6.12.2011 o 12:49 | (upravené 6.12.2011 o 13:05) Karma článku: 10,77 | Prečítané:  2701x

Zákon o sociálnej eutanázii seniorov a zdravotne ťažko postihnutých sa dostal do svojej finálnej fázy. Prešiel hlasovaním v parlamente a dostal sa na podpis k prezidentovi Gašparovičovi. Hneď v piatok som preto zaslal pánovi prezidentovi list, v ktorom sa neho obraciam s prosbou o nepodpísanie tohto zákona.

Zabránil by tak dosluhujúcej vláde neoliberálno-konzervatívnej pravice prijať úpravy, ktoré radikálne menia už aj tak neúnosné pomery v sociálnych službách v neprospech ľudí, aj ich príbuzných, ktorí sú na ne odkázaní. Je verejným tajomstvom, že zmeny dlhodobo presadzuje zoskupenie blízke odvolanej a poverenej premiérke Ivete Radičovej. V novele sa okrem iného namiesto implementácie štandarov kvality sleduje navýšenie platieb od prijímateľa sociálnej služby či posunutie odkázanosti. Pritom s predloženou dôvodovou správou MPSVaR k novele zákona 448/2008 možno naozaj súhlasiť len v bode, že nejde o systémové riešenie. Ide o účelovú, diskriminačnú, sociálne nespravodlivú, neprijateľnú novelizáciu zákona, ktorý sám osebe nie je žiadnym efektívnym nástrojom sociálnej ochrany seniorov a zdravotne ťažko postihnutých osôb. Prijatá novela porušuje takmer všetky základné ľudské práva a slobody ale najmä Ústavu SR. Predloženú novelu a jednotlivé návrhy možno doslova označiť za sociálnu eutanáziu sociálne najslabšej časti občanov Slovenska a to seniorov a zdravotne ťažko postihnutých. Naviazanie poskytovania sociálnej služby na výšku majetku je predsa v hrubom rozpore s Ústavou SR, čl. 3 ods. 1, 3, podľa ktorého „základné práva a slobody sa zaručujú na území Slovenskej republiky všetkým bez ohľadu na majetok". Zákonný nárok na sociálnu službu pritom prijímatelia sociálnych služieb majú.

Cez víkend sa mi podarilo získať podpisy k môjmu listu pánovi prezidentovi v niekoľkých domovoch sociálnych služieb. Veľmi si ich všetky vážim, pretože boli sprevádzané vyhrážkami vedenia DSS, v niektorých prípadoch aj vyhrážkami o vyhodení na ulicu. Takto si niektorí riaditelia predstavujú dôstojný život seniorov a zdravotne ťažko postihnutých. Držte hubu a krok a neozývajte sa. Preto sme navrhovali, aby starostlivosť o seniorov a zdravotne ťažko postihnutých nebola iba biznisom pre vyvolených, ale aby spĺňala všetky podmienky dôstojného života v 21. storočí. Preto by mali všetci dotknutí seniori a zdravotne ťažko postihnutí dostávať príspevok na starostlivosť ako štátnu dávku. A nie zariadenie, teda poskytovateľ. Inak zostanú všetci rukojemníkmi. Alebo na ulici, tak, ako sa im vyhráža vedenie ich zariadení.

Vo štvrtok Vás všetkých, ktorým nie je osud seniorov a zdravotne ťažko postihnutých ľahostajný pozývam o 13 hod pred prezidentský palác. Prídeme tam požiadať pána prezidenta, aby  novelu zákona č. 448/2008 o sociálnych službách nepodpísal a vrátil ju na prerokovanie do parlamentu. Aby zvíťazil zdravý rozum a nie peniaze.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?