Mihál s Nicholsonovou idú po krku seniorom a ZŤP VI.

Autor: Martin Halás | 6.12.2011 o 12:49 | (upravené 6.12.2011 o 13:05) Karma článku: 10,77 | Prečítané:  2695x

Zákon o sociálnej eutanázii seniorov a zdravotne ťažko postihnutých sa dostal do svojej finálnej fázy. Prešiel hlasovaním v parlamente a dostal sa na podpis k prezidentovi Gašparovičovi. Hneď v piatok som preto zaslal pánovi prezidentovi list, v ktorom sa neho obraciam s prosbou o nepodpísanie tohto zákona.

Zabránil by tak dosluhujúcej vláde neoliberálno-konzervatívnej pravice prijať úpravy, ktoré radikálne menia už aj tak neúnosné pomery v sociálnych službách v neprospech ľudí, aj ich príbuzných, ktorí sú na ne odkázaní. Je verejným tajomstvom, že zmeny dlhodobo presadzuje zoskupenie blízke odvolanej a poverenej premiérke Ivete Radičovej. V novele sa okrem iného namiesto implementácie štandarov kvality sleduje navýšenie platieb od prijímateľa sociálnej služby či posunutie odkázanosti. Pritom s predloženou dôvodovou správou MPSVaR k novele zákona 448/2008 možno naozaj súhlasiť len v bode, že nejde o systémové riešenie. Ide o účelovú, diskriminačnú, sociálne nespravodlivú, neprijateľnú novelizáciu zákona, ktorý sám osebe nie je žiadnym efektívnym nástrojom sociálnej ochrany seniorov a zdravotne ťažko postihnutých osôb. Prijatá novela porušuje takmer všetky základné ľudské práva a slobody ale najmä Ústavu SR. Predloženú novelu a jednotlivé návrhy možno doslova označiť za sociálnu eutanáziu sociálne najslabšej časti občanov Slovenska a to seniorov a zdravotne ťažko postihnutých. Naviazanie poskytovania sociálnej služby na výšku majetku je predsa v hrubom rozpore s Ústavou SR, čl. 3 ods. 1, 3, podľa ktorého „základné práva a slobody sa zaručujú na území Slovenskej republiky všetkým bez ohľadu na majetok". Zákonný nárok na sociálnu službu pritom prijímatelia sociálnych služieb majú.

Cez víkend sa mi podarilo získať podpisy k môjmu listu pánovi prezidentovi v niekoľkých domovoch sociálnych služieb. Veľmi si ich všetky vážim, pretože boli sprevádzané vyhrážkami vedenia DSS, v niektorých prípadoch aj vyhrážkami o vyhodení na ulicu. Takto si niektorí riaditelia predstavujú dôstojný život seniorov a zdravotne ťažko postihnutých. Držte hubu a krok a neozývajte sa. Preto sme navrhovali, aby starostlivosť o seniorov a zdravotne ťažko postihnutých nebola iba biznisom pre vyvolených, ale aby spĺňala všetky podmienky dôstojného života v 21. storočí. Preto by mali všetci dotknutí seniori a zdravotne ťažko postihnutí dostávať príspevok na starostlivosť ako štátnu dávku. A nie zariadenie, teda poskytovateľ. Inak zostanú všetci rukojemníkmi. Alebo na ulici, tak, ako sa im vyhráža vedenie ich zariadení.

Vo štvrtok Vás všetkých, ktorým nie je osud seniorov a zdravotne ťažko postihnutých ľahostajný pozývam o 13 hod pred prezidentský palác. Prídeme tam požiadať pána prezidenta, aby  novelu zákona č. 448/2008 o sociálnych službách nepodpísal a vrátil ju na prerokovanie do parlamentu. Aby zvíťazil zdravý rozum a nie peniaze.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Jeden za všetkých, všetci za jedného. Čo má Kaliňák s tromi mušketiermi

Dom, v ktorom býva minister vnútra Robert Kaliňák, je pomenovaný podľa Aramisa z Troch mušketierov. Susedmi sú Athos a Porthos.

KOMENTÁRE

Oprávnenie ústavnej väčšiny rušiť amnestie je mína do systému

To, že amnestie sú nezrušiteľné, platí.


Už ste čítali?