Výpalníctvo ministra Mihála

Autor: Martin Halás | 10.1.2012 o 11:23 | Karma článku: 9,94 | Prečítané:  2351x

Konečne sa Mihál demaskoval. Po vrátení novely zákona o sociálnych službách z prezidentskej kancelárie vytiahol skutočný dôvod, prečo bola potrebná novela zákona. Je to 40 miliónov eur dotácia pre poskytovateľov domovov sociálnych služieb pre tento rok. Vybraných poskytovateľov. Pritom tým už minulý rok Mihál skoro 9 miliónov eur poslal. Aj bez prijatej novely. Tento krát sa však Mihál postavil do pozície vydierača. Buď mi schválite 40 miliónov, alebo padnú verejní poskytovatelia tento rok na hubu. A s nimi viac ako 35 tisíc seniorov a zdravotne ťažko postihnutých občanov Slovenska. Neistota o strechu nad hlavou, versus minister, ktorý potrebuje narýchlo pred voľbami prerozdeliť 40 miliónov eur. A tak sprosto vydiera. A ukazuje sa, že všetko ostatné bolo iba zásterkou ako odbremeniť poskytovateľov, prihrať im malú domov cez 40 miliónovú dotáciu a naložiť sociálne odkázaným a ich rodinám.

Pozrime sa však pán Mihál, komu a akým typom zariadení pomohla Vaša minuloročná účelová dotácia pre zariadenia sociálnych služieb v zmysle uznesenia vlády 485/2011 z júla 2011 vo výške 8.591.653€. Z dotácie bola poskytnutá suma 4.806.648€ 237 vybraným neverejným poskytovateľom. Medzi vybrané neziskovky patril napríklad Senior Park Rohovce spadajúci do Trnavského samosprávneho kraja. Táto neziskovka dostala dotáciu 28.784 € pre 8 prijímateľov sociálnych služieb, čo je priemerne 600 € na jedného prijímateľa mesačne. Pritom tento neverejný poskytovateľ dostáva v zmysle zákona 448/2008 finančný príspevok na prijímateľa a finančný príspevok na prevádzku aj od vyšších územných celkov za prijímateľov z pôsobnosti kraja. Spomínaná neziskovka získala zároveň aj od Bratislavského samosprávneho kraja v prvom polroku 2011 finančný príspevok 88.456 € pre 20 prijímateľov sociálnych služieb, čo je 737€ mesačne na 1 prijímateľa (http://www.region-bsk.sk/financovanie-socialnych-sluzieb.aspx). Okrem toho prijímateľ, za ktorého platí aj VÚC, platí v Senior parku mesačne od  446 € do 517 €.

(http://www.seniorpark.sk/tl_files/seniorpark/documents/CENNIK_sk_SENIORPARK.pdf)

Pre porovnanie obec Križovany nad Dudváhom s 1756 obyvateľmi, ktorá patrí tiež do Trnavského samosprávneho kraja nedostala od Vás na zariadenie, ktorého je zriaďovateľom ani euro. Musí však financovať zariadenie pre seniorov so 77 ľuďmi, pričom len 1 prijímateľ je obyvateľom obce.

Pán ešte minister Mihál: Zariadení, ktoré dostali minulý rok dotáciu a kde boli zriaďovatelia obce bolo len 50. Ostatné dostali neziskovky. Vydierate verejných poskytovateľov, ale najmä seniorov a zdravotne ťažko postihnutých, ktorí sa boja o strechu nad hlavou. Nedokážete povedať, ako  transparentne rozdelíte 40 miliónovú dotáciu, pretože ste to neurobili ani minulý rok. V minulom roku dostalo z 803 poskytovateľov dotáciu 237 vybraných neziskoviek. A to netransparentne a nesystémovo. O dva mesiace sú voľby a tak potrebujete rýchlo nasmerovať 40 miliónov eur tam, kam potrebujete Vy. Nepochybujem o tom, že to bude znovu netransparentne a nesystémovo. Preto treba túto novelu zmietnuť zo stola.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?