Sociálne služby budú nedostupné pre ľudí postihnutých od narodenia

Autor: Martin Halás | 6.3.2012 o 9:10 | Karma článku: 7,84 | Prečítané:  1123x

Sociálne služby sa po prijatí novely zákona o sociálnych službách, presadenej dosluhujúcou vládou stali finančne nedostupné pre tých, ktorí sú ťažko zdravotne postihnutí od narodenia. Platenie úhrady za sociálnu službu je pre nich a ich rodiny od 1.marca doslovne likvidačné, pričom denný pobyt v zariadení je pre nich často jedinou formou sociálneho kontaktu. Výška úhrady sa môže podľa zverejnených ekonomicky oprávnených nákladov mala v niektorých krajoch pri denných pobytoch zvýšiť z terajších približne 70 eur na 420 eur. Priemerný invalidný dôchodok týchto ľudí je 243 eur. Právna ochrana pred platením úhrady neprimeranej ich príjmu a majetku je síce zákonom o sociálnych službách zachovaná, ale povinnosť platiť prechádza na rodičov, pričom rodičom po zaplatení úhrady musí zostať mesačne 1,3 násobku sumy životného minima (čo je v súčasnosti 246,77 euro/jedna plnoletá fyzická osoba, 172,15 euro/ďalšia spoločne posudzovaná plnoletá fyzická osoba a 112,65 euro/dieťa).

Zákon o sociálnych službách neponúka týmto ľuďom a ich rodinám žiadnu inú možnosť finančne dostupnej sociálnej služby. Rodič prijímateľa postihnutého od narodenia musí buď redukovať sociálnu službu na minimálne možnú mieru alebo prestať pracovať, prísť tak o svoj príjem, starať sa o zdravotne postihnuté dieťa a žiť na hranici hmotnej núdze. Alebo dať svoje dieťa do ústavu. Tak ako napríklad v dennom stacionári Korytnačka v Kežmarku.

Aj pri osobnej asistencii, ďalšom druhu sociálnej služby, novela zákona o sociálnych službách ignoruje potreby zdravotne ťažko postihnutých občanov. Zákon nepriznáva osobnú asistenciu ľuďom, ktorí majú opatrovníka, čo je najmä v prípade ťažkého mentálneho postihnutia častý prípad.

Rodinám s ťažko zdravotne postihnutým členom ostáva jedine opatrovateľský príspevok. Ten sa pohybuje vo výške 144,71 % sumy životného minima, čo je v súčasnosti suma 274,70 euro. V prípade, že rodič, ktorý celý život opatruje svoje dospelé dieťa, už dosiahol dôchodkový vek, výška opatrovateľského príspevku sa mu znižuje na sumu 88 Euro.

Slovenská republika tým zjavne nedodržiava medzinárodné záväzky, ku ktorým sa zaviazala ratifikovaním Dohovoru  OSN o právach zdravotne postihnutých osôb v r. 2010. V zmysle tohoto je povinná prijať účinné opatrenia na zabezpečenie osobnej mobility s najväčšou možnou nezávislosťou pre osoby so zdravotným postihnutím a to sprístupnením rôznych foriem asistencie a k sprostredkovateľom, a to aj zabezpečením finančnej dostupnosti.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kocáb: Kisku už dlho uznávam, ocenenie ma šokovalo

Pre SME hovorí, že je hrdý slniečkar. Keď pôjdeme tvrdou silou, nemáme šancu.

KOMENTÁRE

Plot bol jeho nápad, nie Orbánov. Dnes má dom kúsok od pletiva

Ako sme sa nestretli so starostom Ásotthalomu.


Už ste čítali?