Postihnuté deti a ich rodiny platia za povinnú školskú dochádzku.

Autor: Martin Halás | 8.11.2013 o 22:11 | (upravené 10.11.2013 o 9:23) Karma článku: 9,97 | Prečítané:  721x

Prečo musí 1244 detí so zdravotným postihnutím a ich rodiny platiť za povinnú školskú dochádzku, keď zdravé školopovinné deti nemusia platiť nič? Teda ak sa ich rodiny nerozhodnú dať ich na súkromnú školu, kde sa za štátom garantovanú bezplatnú školskú dochádzku rozhodnú dobrovoľne za ich vzdelanie platiť. Dokedy ešte bude tento štát a zákony trestať postihnuté deti a ich rodičov?

 

Náš inštitút IVRA dlhodobo upozorňuje, že zákon už viac ako päť rokov neoslobodzuje od platenia zdravotne ťažko postihnuté deti, ktoré si v zariadeniach sociálnych služieb plnia zákonnú, povinnú školskú dochádzku. Ide tak nielen o rozpor s Dohovorom OSN o právach zdravotne ťažko postihnutých osôb, ale aj o protiústavnosť a diskrimináciu zdravotne ťažko postihnutých detí, pretože vzdelávanie by malo byť v zmysle Ústavy SR v rámci povinnej školskej dochádzky bezplatné.

Zákon o sociálnych službách sa pri stanovení úhrady odvoláva na §16 písmeno c) v zmysle ktorého deti so zdravotným postihnutím, resp. ich rodičia a zákonní zástupcovia platia úhradu za pomoc pri odkázanosti fyzickej osoby na pomoc inej fyzickej osoby. Táto sa vypočítava z ekonomicko-oprávnených nákladov na prevádzku sociálneho zariadenia (napr. ako platy zamestnancov, energie, voda, kúrenie, odmeny, odpisy). Pritom rodičia školopovinných detí v bežnej škole neplatia ekonomicky oprávnené náklady na jej prevádzku ani platy učiteľov. Avšak v súčasnosti platný zákon o sociálnych službách takisto ako jeho pripravená novela ministra Richtera umožňuje, aby samosprávy stanovili rodičom zdravotne ťažko postihnutých detí úhradu až do výšky 100% ekonomicky oprávnených nákladov. V niektorých prípadoch je takto úhrada za pomoc pri odkázanosti vyčíslená na 17 € za 1 deň, čo mesačne predstavuje 340 €. Ako som už uviedol, ku koncu roku 2012 bolo v domovoch sociálnych služieb, ako v zariadeniach, ktoré majú povinnosť zabezpečovať vzdelávanie školopovinných detí 1244 takýchto zdravotne postihnutých detí. Nie veľa na to, aby ich štát konečne zrovnoprávnil so zdravými deťmi a nie málo na to, aby sa konečne na Slovensku pri ľudských právach začali konečne diskutovať a presadzovať aj práva zdravotne ťažko postihnutých takisto ako práva seniorov.

Dočkáme sa spoločne spravodlivého a nediskrimačného riešenia ústavných a ľudských práv zdravotne ťažko postihnutých školákov, alebo bude minister Richter hrať ďalej pštrosiu politiku?

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?