Štát okráda seniorov aj cez valorizáciu

Autor: Martin Halás | 7.2.2014 o 10:30 | Karma článku: 12,13 | Prečítané:  1367x

  Zmenený systém valorizácie dôchodkov významne poškodí zvyšovanie dôchodkov seniorov v najbližších rokoch. V priemere každý senior z celkového skoro jedného milióna v dôsledku zmeny valorizácie príde za 4 roky až o 192 eur. A to zásahom ministra Richtera do systému valorizácie dôchodkov naviazaných vo zvyšujúcej sa miere na infláciu a nie na nárast miezd.  

 

Každý senior bude takto v priemere strácať 2 eurá mesačne každý rok z 10 eurového mesačného valorizačného navýšenia podľa predchádzajúceho systému zvyšovania dôchodkov. Táto „strata na valorizácii" je takto pre každého seniora až 20%. V roku 2014 to budú priemerne 2 eurá mesačne, avšak v roku 2015 už 4 eurá mesačne a v roku 2016 až 6 eur mesačne. V priebehu nasledujúcich troch rokov tak príde v priemere jeden senior v dôsledku zmeny valorizácie až o spomínaných 192 eur. Dôchodok je pritom definovaný ako náhrada mzdy, systém valorizácie dôchodkov by mal byť preto aspoň z 50% naviazaný na nárast miezd. V roku 1991 bol pritom pomer medzi priemernou mzdou a priemerným dôchodkom 54%, kým v roku 2012 iba 46%. Zmenený systém valorizácie na najbližšie tri roky preto pri prognózovanom vyššom náraste miezd v národnom hospodárstve vzhľadom ku rastu inflácie zhorší tento pomer najmä pre budúcich seniorov. Považoval by som za spravodlivejší tzv. švajčiarsky model a to 50% valorizácia podľa rastu miezd a 50% podľa rastu inflácie. Primárnym problémom pri dôchodkoch na Slovensku okrem valorizácie však stále zostáva reálna výška dôchodkov na Slovensku, keď v roku 2012 malo viac ako 385 tisíc seniorov (38%) príjem pod oficiálnou hranicou chudoby 346 eur mesačne.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Jeden za všetkých, všetci za jedného. Čo má Kaliňák s tromi mušketiermi

Dom, v ktorom býva minister vnútra Robert Kaliňák, je pomenovaný podľa Aramisa z Troch mušketierov. Susedmi sú Athos a Porthos.

KOMENTÁRE

Oprávnenie ústavnej väčšiny rušiť amnestie je mína do systému

To, že amnestie sú nezrušiteľné, platí.


Už ste čítali?