Pre seniorov v nemocniciach končia ústavné práva po 21 dňoch.

Autor: Martin Halás | 9.6.2014 o 9:49 | Karma článku: 11,16 | Prečítané:  2205x

Asi ste sa s tým tiež stretli, ale nevenovali ste tomu pozornosť. Strach o blízkeho vám dovolil viac myslieť na to, aby sa čím skôr zlepšil jeho zdravotný stav. Hospitalizácia seniorov sa pritom v nemocnici v drvivej väčšine prípadov ukončuje zásadne presne po 21 dňoch. 

Je to obvyklá prax, že v prípade hospitalizácie seniora je tolerovaný jeho pobyt na jednom oddelení maximálne na dobu 21 dní. Po tomto termíne, ak aj pretrváva zhoršený zdravotný stav, musí si dotyčný senior, resp. jeho príbuzní vyriešiť situáciu sami, pričom spôsoby riešenia sú: preloženie na iné oddelenie, ukončenie hospitalizácie a opätovné prijatie po niekoľkých dňoch, prípadne umiestnenie seniora v zariadení sociálnych služieb, alebo domáca starostlivosť zabezpečovaná svojpomocne rodinou alebo opatrovateľskou službou. Vo viacerých spomenutých prípadoch sa seniori a ich príbuzní dostávajú mimo systému ústavou garantovanou bezplatnou starostlivosťou a „vkročia“ do komerčnej sféry kde platia a nie málo.

Zodpovedný orgán, v tomto prípade Ministerstvo zdravotníctva dlhodobo legislatívne nerieši túto situáciu a mlčky ju prehliada. Ponecháva túto oblasť na dohodu poisťovní s poskytovateľmi (na základe zmlúv všetkých troch poisťovní a rôznymi poskytovateľmi).  Uvedených 21 dní majú v zmluvách všetky tri poisťovne. Nie je to pani ministerka Zvolenská náhodou kartelová dohoda, ktorá ide proti seniorom? Týchto 21 dní je pritom v zmluvách uvedených ako minimálna dĺžka hospitalizácie (v praxi však maximálna), na ktorú je naviazaná aj príslušná platba z poisťovne poskytovateľovi.

V zmysle čl. 40 Ústavy SR „Každý má právo na ochranu zdravia. Na základe zdravotného poistenia majú občania právo na bezplatnú zdravotnú starostlivosť a na zdravotnícke pomôcky za podmienok, ktoré ustanoví zákon“. Práve termín 21 dní pritom nemá oporu v žiadnej legislatíve, všeobecne záväzných normách ani v žiadnej koncepcii medicínskych odborov a vznikol z pseudomedicínskych a finančných dôvodov. Pýtam sa však, prečo nekoná ministerstvo zdravotníctva?

Záver: Dlh nemocníc ako poskytovateľov zdravotnej starostlivosti bol koncom roka 2013 viac ako 365miliónov EUR, nemocnice sú každoročne v strate a zdravotné poisťovne dosahujú zisky. A seniori majú presne 21 dní na uzdravenie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Jeden za všetkých, všetci za jedného. Čo má Kaliňák s tromi mušketiermi

Dom, v ktorom býva minister vnútra Robert Kaliňák, je pomenovaný podľa Aramisa z Troch mušketierov. Susedmi sú Athos a Porthos.

KOMENTÁRE

Oprávnenie ústavnej väčšiny rušiť amnestie je mína do systému

To, že amnestie sú nezrušiteľné, platí.


Už ste čítali?